Kruki potrafią wykonywać proste narzędzia


Kruki potrafią wykonywać proste narzędzia: artykuł nr 1920

2006-02-10 22:26:02 Prasa

Argentyński biolog Alex Kacelnik udowodnił, że kruki są w stanie wykonywać z nieznanych sobie materiałów proste narzędzia, co świadczy, iż obdarzone są wyróżniającą je w świecie zwierząt inteligencją, przypisywaną dotąd wyłącznie człowiekowi i niektórym naczelnym.

"Instynktowna tendencja kruka do poszukiwania rozwiązań polegających na użyciu narzędzi jest w postępowaniu zwierząt czymś niezwykłym. Niektóre zdolności sprawiają, że kruka dzieli od człowieka mniejszy dystans niż dorosłego szympansa" - oświadczył w rozmowie z dziennikarzami argentyński naukowiec z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który przedstawił wyniki swych badań w czwartek w Barcelonie.

Alex Kacelnik przeprowadził doświadczenia z odmianą kruków występującą na Nowej Kaledonii i doszedł do niezwykłego wniosku, że zdolności tych ptaków stawiają je wyżej od naczelnych.

Wiadomo było, że odmiana kruków zamieszkująca tę wyspę, położoną na Pacyfiku między Australią i Nową Zelandią, potrafi posługiwać się wykonanymi przez siebie z gałązek i liści prostymi narzędziami.

Badania przeprowadzone przez Kacelnika i jego zespół pokazały, że ptaki te również na nieznanym im terenie i posługując się materiałami, których nie znają, takimi jak metal, są zdolne do sporządzenia sobie narzędzi w celu osiągnięcia zamierzonego celu, w tym przypadku dotarcia do pożywienia.

Przed Betty, młodą samicą kruka, położono tubkę z mielonym mięsem i obok kawałek zwykłego prostego drutu.

Ptak, przekonawszy się, że kawałkiem prostego drutu nie zdoła wyciągnąć mięsa z tubki, wygiął koniec drutu i zrobił z niego rodzaj haczyka, którym z powodzeniem zaczął wyciągać mięso z tubki.

"Śledziliśmy to zafascynowani, ale sądziliśmy, że mogło chodzić o pojedynczy przypadek" - opowiadał Kacelnik.

Kruka poddano nowym podobnym próbom. Rezultaty były coraz bardziej zadziwiające: w dziewięciu na każdych dziesięć przypadków ptak wykonywał swój własny haczyk. Zaginał drut dziobem albo wkładał drut do jakiegoś otworu, aby doprowadzić do zgięcia, i dobierał się takim haczykiem do jedzenia.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z prasy