Jakich zwierząt się boimy? Wyniki badań TNS OBOP dla Animal Planet


Jakich zwierząt się boimy? Wyniki badań TNS OBOP dla Animal Planet: artykuł nr 6298

2009-06-17 10:07:57 Zoologia

Wielu z nas odczuwa lęk przed zwierzętami, a zwłaszcza tymi, które mogą zaatakować człowieka. Nowy program na kanale Animal Planet Po ataku, który ma premierę w czwartek 18 czerwca, udowadnia, że boimy się ich całkiem słusznie. Czasami nawet z pozoru niegroźne zwierzęta potrafią przeistoczyć się w prawdziwe bestie.

W nawiązaniu do nowego programu Po ataku Animal Planet zapytało Polaków, które ze zwierząt budzi nasz największy strach i z którym nie chcielibyśmy się spotkać oko w oko.

Badanie na losowej próbie 1005 mieszkańców Polski odbyło się w dniach 4-7 czerwca 2009 r.
Badanie wykazało, że Polacy odczuwają strach zarówno przed mniejszymi jak i większymi zwierzętami. 20% respondentów, w tym szczególnie kobiety, boi się ataku żmii lub węża. 11% badanych wskazało na lęk przed niedźwiedziem, a 10% przed szczurem. Co ciekawe, co 10 Polak odczuwa strach przed atakiem psa. A przecież to właśnie pies uchodzi za najwierniejszego przyjaciela człowieka. Niektóre osoby lękają się również owadów – 8% badanych boi się ataku szerszeni i podobnie 8% pająków. Natomiast tylko 4% respondentów odczuwa strach przed pumą, zwierzęciem które ostatnio grasuje w południowo-zachodniej części kraju. Być może wynika to z faktu, że dla Polaków puma to nadal egzotyczne zwierzę, kojarzące się z odległymi krajami a nie z Polską.

Stosunkowo mała liczba osób obawia się ataku dziko żyjących zwierząt, które można przecież spotkać podczas wycieczki w górach czy spaceru w lesie. Strach przed dzikiem odczuwa tylko 2% badanych i tyle samo lęka się wilka. Natomiast 1% respondentów nie chciałoby spotkać na swojej drodze rozwścieczonego byka.

Badania wykonane na zlecenia kanału Animal Planet pokazują również, że Polacy są odważnym narodem -aż 18% badanych stwierdziło, że w ogóle nie boi się ataku żadnego zwierzęcia. Ale czy naprawdę tak jest? Również bohaterowie programu Po ataku myśleli, że są odważni i nigdy nie przypuszczali, że może zaatakować ich zwierzę. O tym jak poradzili sobie w trudnej sytuacji i jak dochodzili do siebie po zdarzeniu opowiedzą już 18 czerwca o godzinie 21.00 w programie Po ataku na kanale Animal Planet.

Jakich zwierząt się boimy?


KONKURS

pumaCO ZROBISZ, KIEDY SPOTKASZ PUMĘ?

Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrody od Animal Planet. Na odpowiedzi czekamy do 30 czerwca 2009 r. pod adresem: konkurs@biolog.pl

10 najtrafniejszych odpowiedzi nagrodzimy zestawami nagród:
  • 4 zestawy: worek, podkładka pod myszkę, zestaw długopisów, USB 4 GB
  • 6 zestawów: worek, podkładka pod myszkę, zestaw długopisów, zegar na wodę
Wyniki konkursu zostaną opublikowane 6 lipca w portalu biolog.pl.
Regulamin konkursu

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? OGLĄDAJ PROGRAM „PO ATAKU” NA KANALE ANIMAL PLANET OD 18 CZERWCA O GODZ. 21.00

po atakuDave Salmoni miał 24 lata, gdy podczas pokazu w Zoo Bowmanville, koło Toronto zaatakował go afrykański lew. Salmoni przeżył, lecz ten dzień mógł się dla niego skończyć tragicznie. Dziś jako zoolog i specjalista, zajmujący się wielkimi kotami przedstawia widzom losy ludzi, którzy po przeżytej traumatycznej konfrontacji z dzikimi zwierzętami dzielą się swoimi historiami w najnowszej serii Animal Planet Po ataku.

W programie Po ataku każda z ofiar jest zachęcana, by wykorzystała wstrząsające przeżycia do analizy swojego dotychczasowego życia i stawienia czoła swoim lękom, a także, żeby zobaczyła wcześniejsze przeżycia z perspektywy zwierzęcia. Salmoni we współpracy z zespołem ekspertów w dziedzinie zachowań zwierząt bada ludzkie i zwierzęce wersje wydarzeń, kryjące się w każdej z opowieści.

W czasie całego programu Salmoni wskazuje widzom najważniejsze elementy wydarzeń, a następnie zabiera ofiary na miejsce ataku i daje im szansę bliskiego spotkania z tym samym zwierzęciem, które wcześniej niemal odebrało im życie.

Każdy z odcinków przedstawia rekonstrukcję ataku i opowieść poszczególnych ofiar. Widzowie dowiadują się, dlaczego zwierzęta mogły zachować się w taki, a nie inny sposób. Wyjaśnień jest kilka: drapieżniki chciały pokazać swoją terytorialną dominację lub chronić swoje młode. Ich zachowanie mogło też wynikać z tego, że pomyliły ludzi ze zwierzętami, na które zazwyczaj polują. Serial analizuje również naturalne zwyczaje i zachowania atakujących zwierząt – pokazuje, między innymi, jakie są różnice pomiędzy sposobami polowania różnych zwierząt.

Ofiary ataków prowadzą widzów poprzez swoje makabryczne doświadczenia, a każda opowieść jest szczegółowo rekonstruowana. Wszystkie odcinki pokazują też osobisty stosunek bohaterów do wydarzeń – jak te wstrząsające doświadczenia zmieniły ich życie, czego nauczyli się o zachowaniu zwierząt i jaki wpływ na ich późniejsze wybory wywarł atak drapieżnika.

Premiera: czwartek, 18 czerwca, o godz. 21:00

Kolejne odcinki: w każdy czwartek o godz. 21:00


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii