Mus cypriacus


Mus cypriacus: artykuł nr 3533

2006-10-13 19:27:37 Zoologia

Zespół naukowców odkrył w Europie nowy gatunek ssaka; Mus cypriacus, jak wskazuje nazwa, jest gatunkiem myszy spotykanym tylko na wyspie Cypr. Nowe gatunki ssaków są odkrywane przeważnie w obszarach o dużej bioróżnorodności, takich jak Azja Południowo-Wschodnia i od dawna uważano, że zidentyfikowano już wszystkie gatunki ssaków w Europie - wyjaśnił. - Właśnie dlatego odkrycie nowego gatunku myszy na Cyprze było tak nieoczekiwane i ekscytujące.

Mus cypriacus charakteryzuje się długim ogonem oraz większą głową, oczami i zębami w porównaniu z innymi europejskimi myszami. Analizy ujawniły, że mysz ta po raz pierwszy pojawiła się na Cyprze tysiące lat przed człowiekiem, najprawdopodobniej dryfując tam przypadkiem na naturalnej tratwie. Po dotarciu na Cypr, odseparowana przez Morze Śródziemne od populacji myszy kontynentalnych, rozwinęła się w oddzielny gatunek, przystosowując się do lokalnego środowiska.

Zdumiewający jest fakt, że gatunek przetrwał przybycie na wyspę ludzi. Zanim ludzie rozpoczęli kolonizację basenu Morza Śródziemnego wiele wysp tego regionu było siedliskiem zadziwiającego zbioru gatunków, takich jak karłowate słonie i olbrzymie ptaki. Wiele z nich występowało tylko na jednej wyspie i prawie wszystkie wymarły wkrótce po przybyciu ludzi na te tereny. Natomiast gatunek Mus cypriacus przetrwał ten okres gwałtownych zmian i obecnie egzystuje razem z pospolitą europejską myszą domową, która dotarła na wyspę wraz z ludźmi.

- Odkrycie tego nowego gatunku i zagadka jego przetrwania otwiera nowy obszar badawczy dla naukowców badających procesy ewolucyjne ssaków i konsekwencje ekologiczne działalności ludzi dla bioróżnorodności wyspy - podsumował dr Cucchi.

Więcej informacji na stronie internetowej:
http://www.dur.ac.uk/news/

Kategoria: Różne
Źródło danych: Uniwersytet w Durham i Zootaxa, CORDIS
Indeks tematyczny: Nauki o ziemi; Nauki biologiczne; Badania NaukoweNastępna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii