Listopadowy spacer po Ogrodzie Botanicznym w Powsinie


Listopadowy spacer po Ogrodzie Botanicznym w Powsinie: artykuł nr 3660

2006-11-03 14:10:03 Botanika

W wietrzne dni, kiedy deszcz i śnieg zniechęcają do wychodzenia z domu, warto wybrać się na listopadowy spacer do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Atrakcją jest tamtejsze arboretum, gdzie zgromadzono gatunki drzew iglastych w naturalnych warunkach rosnące w ciepłym klimacie oraz szklarnia ekspozycyjna "Zielony Raj" z imponującą kolekcją kamelii.

Podziwiać można na przykład pochodzącą z Ameryki Północnej jodłę olbrzymią, która dorasta w swoich naturalnych siedliskach nawet do 90-100 m; piękną północnoamerykańską jodłę szlachetną i jej odmianę błękitną; cedrzyniec kalifornijski, cedr libański lub chińską sosnę Bungego o unikalnej, cienkiej łuszczącej się jak u platanów jasnej korze" - mówi pracownik ogrodu Wojciech Dmuchowski.

Warto zajrzeć do szklarni ekspozycyjnej "Zielony Raj", gdzie widok kipiącego i zielonego życia jest wprost niesamowity. "Szczególnie pięknie prezentuje się rozpoczynająca kwitnienie kolekcja kamelii. Są to rośliny o kwiatach nieco przypominających róże. Kolekcja nasza liczy obecnie ponad 30 odmian. Różnią się one między sobą kolorem, pełnością i budową kwiatów" - zachęca Dmuchowski.

Wzrok przyciągną także wielobarwne storczyki. W listopadzie kwitna takie rodzaje jak oncidium, falenopsis, czy też dendrobium. Atrakcją ogrodu są także wystawy:

* "Spotkanie z bogami Indii" ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości

* "W cieniu Borobudur - najnowsze nabytki Muzeum Azji i Pacyfiku", wystawa rzeźb sakralnych z Indonezji (z wysp Jawa i Bali).

Ogród Botaniczny PAN w okresie jesienno - zimowym jest otwarty dla zwiedzających w soboty i niedziele, od godz. 10.00 do 15.00. Ceny biletów - normalny 5 zł, ulgowy 3 zł, dzieci do lat 7 - wstęp wolny.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki