Ptak dodo


Ptak dodo: artykuł nr 1718

2005-12-26 02:17:55 Zoologia

Naukowcy mają nadzieję na rozwiązanie tajemnicy ptaka dodo. Nieloty te wyginęły pod koniec XVII wieku. Były pierwszym znanym gatunkiem, do którego zniknięcia z naszej planety przyczynił się człowiek. Międzynarodowa ekipa naukowców odkryła na Mauritiusie "zbiorowy grób" zawierający szczątki wielu tych stworzeń, być może nawet całe szkielety. Ponad 700 odnalezionych kości pochodzi sprzed 2500 lat, kiedy ptaki dodo żyły na niezasiedlonym jeszcze przez ludzi Mauritiusie.

Zdaniem naukowców nigdy nie miały naturalnych wrogów i dlatego nie bały się myśliwych - być może stąd wywodzi się ich portugalska nazwa – dodo, czyli głupek.

Pierwszy raz ptak dodo opisany został przez żeglarzy holenderskich w 1599. Był to duży ptak, nie potrafiący latać, posiadający masywne, krótkie nogi i uwstecznione skrzydła i ogon.

W szybkim tempie po przybyciu Holendrów na wyspę, ptaki dodo wyginęły - z powodu niezdolności do uczenia się i przystosowania do zmieniających się warunków - w drugiej połowie XVII wieku (podawane są różne daty obserwacji ostatnich okazów). Wcześniej do Europy zabrano kilka okazów, lecz pozostały po nich jedynie niekompletne szkielety. Zachowało się także kilka malarskich wizerunków dodo. Brak jest obecnie bliższych danych, aby określić tryb życia ptaków dodo. Dodo przetrwały jako ptaki przysłowiowe w angielskim powiedzeniu: Dead like a dodo - martwy (wymarły) jak dodo.

Źródło: RMF FM/Wikipedia (GNU)

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii