Ryś bałkański


Ryś bałkański: artykuł nr 3681

2006-11-06 14:25:25 Nauka w Polsce i na świecie

Ryś bałkański, uważany za jeden z symboli narodowych Macedonii, choć został uwieczniony na pięciodenarowych monetach, w rzeczywistości jest w tym kraju na granicy wyginięcia - ostrzegają ekolodzy. Przyrodnicy szacują, że tylko 100 osobników tego największego europejskiego gatunku kota zamieszkuje pagórkowate regiony Bałkanów. Najwięcej, ok. 30 kotów, żyje w Macedonii. To zdecydowanie za mało, żeby zachować rysia bałkańskiego od wyginięcia. Zwierzęta te występują również w Czarnogórze, Albanii oraz Serbii.

Ryś bałkański stał się w Macedonii bardzo rzadkim widokiem. Wielu leśników oraz ekologów nigdy go nawet nie widziało, a o jego istnieniu wnosi na podstawie śladów.

Rysie wiodą samotnicze życie. Samce na ogół wzajemnie się unikają, zamiast ze sobą walczyć. Koty te mogą osiągnąć długość 1,3 metra, oraz wagę do 35 kg. Żywią się małymi ssakami, np. myszami, królikami czy warchlakami.

Kilka europejskich organizacji ekologicznych pomaga macedońskim przyrodnikom w próbach uratowania rysia bałkańskiego przed wyginięciem. Los rysi w całej Europie wygląda bowiem podobnie. Niektóre kraje, w których ryś został wytępiony, np. Francja, Niemcy i Szwajcaria, sztucznie przywróciły ten gatunek na swoich terenach.

Teraz taki program podejmie prawdopodobnie również Macedonia, jednak ryś bałkański jest tak rzadki, że istnieją problemy z jego złapaniem, co jest warunkiem wstępnym rozpoczęcia akcji rozmnażania go w niewoli.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie