Wollemia szlachetna


Wollemia szlachetna: artykuł nr 3823

2006-11-24 16:02:10 Botanika

Prawie dwumetrowej wysokości najstarszą roślinę świata - wollemię szlachetną - można oglądać w łódzkiej Palmiarni. Według botaników, historia drzewa sięga 200 mln lat. Wollemia szlachetna była jeszcze do niedawna uznawana za wymarłą. Natknięto się na nią przed laty przypadkiem w australijskich Górach Błękitnych. Botanicy podkreślają, że znalezienie wollemii porównywane jest z "możliwością odkrycia żywego dinozaura".

Jak poinformowano w piątek PAP w palmiarni, na świecie rośnie prawdopodobnie 100 takich drzew. Najstarsze z nich ma 400 lat, a jego korzenie - ponad 1000. Prezentowana w Łodzi roślina to wyhodowana przed sześciu laty sadzonka. Ma dwa metry wysokości, jest drzewem iglastym i ma charakterystyczną "bąbelkową" korę. Jest w stanie przetrwać w temperaturze od minus 5 do plus 45 stopni Celsjusza.

________________________
Wollemia szlachetna (Wollemia nobilis) - gatunek drzewa iglastego należącego do rodziny araukariowatych (Araucariaceae), który został odkryty w sierpniu 1994 r. w niedostępnych wąwozach Wollemi National Park (Wollemijskiego Parku Narodowego) w Nowej Południowej Walii, 150 km na północny zachód od Sydney (Australia).

Wollemia jest "żywą skamieliną", znaną tylko ze skamielin sprzed 150 mln lat. Jest to drzewo niezwykle rzadkie - opisano tylko 43 egzemplarze na świecie. Miejsca stanowisk występowania wollemii szlachetnej są utrzymywane w tajemnicy.

Nazwę temu gatunkowi nadano na cześć Wollemijskiego Parku Narodowego (Wollemia) i pracownika służby parkowej Davida Noble'a (nobilis).

Źródło: PAP/Wikipedia

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki