Konik polny jako informator ds. monitoringu środowiska


Konik polny jako informator ds. monitoringu środowiska: artykuł nr 4087

2007-01-18 20:54:30 Ekologia

Przemilczane i niedocenione przez ostatnie kilkaset lat zalety koników stopniowo wychodzą na jaw. Ich potępiona wszędobylskość i hałaśliwość okazuje się nieoceniona w badaniach stanu środowiska. Imponująca jest ich siła przetrwania w ekosystemach trudnych do skolonizowania przez wiele innych sześcionogich zdobywców - podkreślają naukowcy z Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego.

Jak dodają, ekotoksykolodzy towarzyszą konikom w silnie zanieczyszczonych miejscach od kilku lat, a wyniki ich badań trafiły do kanonu światowej literatury naukowej.

"Zhańbione przez bajkopisarzy owady ugruntowały swoją pozycję wśród naukowców. I wśród spacerowiczów szukających w okolicy brzęczących, dzwoniących, cykających, trzepoczących, tętniących życiem łąk.
W piszczeniu w trawie koniki nie mają sobie równych" - zaznaczają biolodzy.

18 stycznia na katowickiej uczelni zaprezentowany zostanie wykład popularnonaukowy zatytułowany "Co w trawie piszczy? Konik polny jako informator ds. monitoringu środowiska".

Wykład organizowany w ramach XV cyklu wykładów "Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska" wygłoszą dr Maria Augustyniak i mgr Tomasz Sawczyn z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 18 stycznia o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ przy ul. Bankowej 9.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

 

Zobacz też:

  • Konik polny - Większość świerszczy i koników polnych wydaje dźwięki słyszalne dla człowieka dzięki pocieraniu o siebie nóg czy skrzydeł. Jak jednak odkryli naukowcy z ...

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii