Grzyby oznaką zmian klimatu


Grzyby oznaką zmian klimatu: artykuł nr 4418

2007-04-05 21:58:18 Mikologia

W wyniku zmian klimatu wiele gatunków grzybów wykształca owocniki dwa razy, zamiast raz w roku - czytamy w najnowszym numerze Science. Zaś koniec sezonu grzybowego przesunął się z października na grudzień. Nie słyszano dotąd, aby jakiś organizm zaczął się rozmnażać dwa razy, zamiast raz w ciągu roku – zauważa Alan Gange, który z zespołem ekologów odkrył nowy trend.

Naukowcy ci analizowali dane z ponad 50 lat dotyczące wytwarzania owocników przez różne gatunki grzybów na południu Anglii. Dane te zestawili później z informacjami na temat lokalnych temperatur i opadów.

Oparli się na ponad 52 tys. danych z lat 1950–2005, zebranych w niemal 1.400 stanowisk. Dane dotyczyły 315 gatunków grzybów (m.in. muchomor cytrynowy, muchomor czerwieniejący, włośnianka rosista, lakówka ametystowa czy krowiak podwinięty zwany olszówką), których owocniki wykształcają się jesienią.

Dane te świadczą o tym, że niektóre gatunki, które wcześniej „owocowały” tylko raz, w październiku, obecnie dodatkowo tworzą owocniki także w kwietniu, w związku z cieplejszymi niż dawniej, wiosennymi temperaturami.

Źródło: TVP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z mikologii