Rabunkowa gospodarka leśna Chin


Rabunkowa gospodarka leśna Chin: artykuł nr 4546

2007-05-10 09:56:51 Leśnictwo

Genewska organizacja zajmująca się ochroną lasów Tropical Forest Trust TFT ostrzegła w opublikowanym w środę raporcie przed rabunkową gospodarką, prowadzoną w tej dziedzinie na świecie przez Chiny. TFT zaapelowała do głównych odbiorców chińskich produktów z drewna w Europie i USA by wpłynęły na zmianę obecnego stanu rzeczy, ostrzegając iż utrzymanie go grozić będzie dewastacją zasobów leśnych na całym świecie.

Genewska organizacja odnotowała, że w ciągu ostatnich 10 lat Chiny z importera produktów z drewna stały się głównym eksporterem drewnianych mebli, sklejki i paneli podłogowych, wywożąc cenne drewno z kluczowych dla klimatu na świecie terenów leśnych. Część importu odbywa się drogą legalną, natomiast co do części można mieć zasadnicze wątpliwości, gdyż często łańcuch pośredników jest tak długi, że trudno zweryfikować pochodzenie masowo sprowadzanego do Chin drewna - czytamy w raporcie TFT.

"Jeśli europejskie i amerykańskie firmy a także indywidualni odbiorcy zaczną domagać się potwierdzenia legalnego pochodzenia materiału, z którego wykonano drewniane produkty eksportowane przez Chiny, być może zadecyduje to o zmianie stanowiska eksportera" - powiedział dyrektor fundacji Scott Poynton, prezentując raport TFT.

Według danych Banku Światowego, rabunkowa gospodarka leśna kosztuje kraje dysponujące takimi zasobami 15 mld USD rocznie tylko w ramach niezapłaconych podatków. Obecnie Chiny agresywnie eksploatują lasy przede wszystkim na rosyjskim Dalekim Wschodzie, w Afryce Centralnej i Ameryce Łacińskiej.

Raport TFT został sporządzony na zamówienie brytyjskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa