Zarazić miłością do lasu


Zarazić miłością do lasu: artykuł nr 1366

2005-10-17 15:41:22 Leśnictwo

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Dniach Edukacji Leśnej zorganizowanych w piątek i sobotę przez Lasy Państwowe przy współpracy Polskiego Radia i Związku Harcerstwa Polskiego.

Dni Edukacji Leśnej zorganizowane zostały w całym kraju. We wszystkich leśnych ośrodkach edukacyjnych i na ścieżkach dydaktycznych, którymi opiekują się pracownicy Lasów Państwowych, na zwiedzających czekali przewodnicy gotowi wyjaśnić wszystkie leśne zagadki i tajemnice.

Można się było np. dowiedzieć gdzie szukać grzybów, jak odróżnić drzewo chore od zdrowego, jak wygląda owadożerna rosiczka, albo dlaczego leśnicy zakładają małym sosenkom wełniane czapeczki. "Myślałem, że wiem sporo o lesie, bo często chodzę z rodzicami na grzyby, ale o wielu rzeczach słyszałem po raz pierwszy. To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka, zwłaszcza że leśnicy potrafią wspaniale przekazać swoją wiedzę i wręcz zarazić miłością do lasu” – stwierdził 24-letni Radek, który odwiedził z kolegami nadleśnictwo Celestynów pod Warszawą.

W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie k. Kalisza w zajęciach terenowych wzięło udział ponad 150 dzieci. Młodzież poznawała budowę warstwową lasu, poszukiwała dendrologicznych skarbów i zwiedzała ekspozycję miejscowego Muzeum Leśnictwa. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się: nowa ekspozycja czasowa „Tajemnice beskidzkiego lasu” oraz diorama przedstawiająca grąd środkowoeuropejski w okresie wczesnowiosennym.

Dni Edukacji Leśnej zorganizowane zostały po raz pierwszy, ale prawdopodobnie na stałe wejdą do kalendarza leśnych imprez.
„Chcielibyśmy, aby Dni Edukacji Leśnej stały się cykliczną imprezą, która co roku stanowiłaby pretekst do namawiania Polaków na wycieczki do lasu i aktywne poznawanie jego piękna” - powiedział Janusz Dawidziuk, dyrektor generalny Lasów Państwowych. „Edukacja leśna staje się coraz ważniejszą częścią naszej działalności i daje wspaniałe efekty. Dzięki niej coraz więcej osób rozumie, czym jest las i na czym polega jego ochrona”.
Więcej informacji:

Przemysław Przybylski
Rzecznik prasowy Lasów Państwowych
tel. 22/825 94 02, tel.kom. 601 20 86 55
e-mail: rzecznik@lasy.gov.pl
 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa