Superdrzewa


Superdrzewa: artykuł nr 4877

2007-08-06 21:53:20 Biotechnologia

Amerykańska firma ArborGen pracuje nad stworzeniem superdrzew, których geny zostały zaprogramowane tak, by drzewa rosły szybciej, produkowały więcej lasu na mniejszej powierzchni, i były łatwiejsze w przetworzeniu. Takie drzewa mogłyby być przetworzone na papier lub alkohol etylowy - biopaliwo. ArborGen jest wspólnym przedsięwzięciem trzech przedsiębiorstw: International Paper, MeadWestvaco i Rubicon.

W ubiegłym roku, przedsiębiorstwo zaczęło sprzedawać swoim klientom swój pierwszy handlowy produkt, sadzonki sosny taeda (Pinus taeda L.), które dają od 30 do 40 procent więcej materiału drzewnego niż naturalne sosny (sosny taeda stanowią około 50% drzewostanu sosnowego obszaru USA). Nie są to jednak modyfikowane genetycznie sosny. Są to sklonowane okazy roślin wybranych w drodze selekcji (prosty kształt, mniej gałęzi, szybszy wzrost).

ArborGen pracuje też nad mrozoodpornymi odmianami eukaliptusa oraz odmianami z mniejszą ilością ligniny - w ten sposób oszczędza się chemikalia i energię potrzebną do usunięcia ligniny w procesie produkcji papieru. W planach firmy jest też szybkorosnąca odmiana osiki (Populus tremula).

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii