Ziemniaki w diecie nie tuczą


Ziemniaki w diecie nie tuczą: artykuł nr 48963

2010-10-16 01:56:56 Medycyna

Naukowcy z University of California, Davis i z National Center for Food Safety and Technology, przy Illinois Institute of Technology, przedstawili wyniki badań, które udowadniają, że ludzie mogą spożywać ziemniaki i nie przeszkodzi im to w utracie wagi - informuje EurekAlert.

Badanie stara się lepiej zrozumieć rolę ziemniaków i indeksu glikemicznego w utracie wagi. Głównie dlatego, że warzywo to zalicza się do produktów o wysokim indeksie glikemicznym, co według wielu nie sprzyja pozbyciu się zbędnych kilogramów.

"Wyniki tego badania potwierdzają, to co specjaliści od zdrowia i odżywiania twierdzili już od lat: jeśli mówimy o utracie wagi, to nie chodzi o wyeliminowanie pewnych pokarmów lub grup produktów, ale raczej o redukcję kalorii. Nie ma dowodów na to, że ziemniaki, przygotowane w zdrowy sposób, przyczyniają się do nadwagi. W rzeczywistości widzimy, że mogą być częścią diety"- powiedziała Britt Burton-Freeman.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 86 mężczyzn i kobiet z nadwagą. 12 tygodni zajęła obserwacja efektów diety, która ograniczała kalorie, ale zawierała ziemniaki. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, z których każda miała opracowaną dietę, zawierającą pięć do siedmiu porcji ziemniaków w ciągu tygodnia. Wyniki wykazują, że wszystkie trzy grupy straciły na wadze.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny