Ekologia tematem tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Panasonic Kid Witness News


Ekologia tematem tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Panasonic Kid Witness News: artykuł nr 5024

2007-09-19 15:13:49 Ekologia

Panasonic Polska informuje o starcie czwartej polskiej edycji międzynarodowego konkursu Panasonic Kid Witness News, który przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych. Celem konkursu jest zapoznanie młodzieży ze sztuką reportażu filmowego, zaszczepienie wrażliwości na ważne problemy społeczne oraz stworzenie uczniom warunków do rozwoju kreatywności i umiejętności organizacyjnych. W bieżącym roku tematem przewodnim jest ekologia.

Panasonic Kid Witness News jest międzynarodowym konkursem organizowanym przez Panasonic od 1988 roku, w Polsce pierwsza edycja odbyła się w roku szkolnym 2004/2005. Uczestniczące w konkursie państwa przeprowadzą eliminacje, które wyłonią lokalnych zwycięzców. Zrealizowane przez nich film będą oceniane na etapie światowym i będą walczyły o główną nagrodę. Równolegle zostanie przeprowadzony konkurs na najlepszy film europejski zgłoszony do programu.

Szkoły zainteresowane udziałem w polskiej edycji Panasonic Kid Witness News powinny przesłać konspekty reportaży o tematyce ekologicznej przygotowane przez zespoły składające się z nie więcej niż 4 uczniów. Gimnazjaliści przygotowujący pod opieką nauczycieli samodzielne projekty filmowe mają szansę na zdobycie dla swoich szkół przydatnego sprzętu audio-video niezbędnego do realizacji (kamera cyfrowa z wyposażeniem, płaski telewizor LCD, nagrywarka DVD z twardym dyskiem, materiały eksploatacyjne).

Termin nadsyłania konspektów scenariuszy (szczegóły na www.panasonic.pl/kwn) upływa 16 października 2007 roku. Z przesłanych konspektów jury konkursu wyłoni 3 szkoły, które otrzymają od Panasonic Polska sprzęt, który umożliwi realizację filmu. Na zasadzie kontynuacji do udziału zaproszone zostaną także szkoły uczestniczące w konkursie w poprzednich latach.

Merytoryczną opiekę nad realizacją programu Panasonic Kid Witness News w Polsce sprawuje Fundacja Sztuki Art-House, która jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Reportażu Telewizyjnego Camera Obscura. Specjaliści z Fundacji przeprowadzą w szkołach jednodniowe warsztaty reportażu dla twórców zwycięskich konspektów. Warsztaty mają za zadanie przygotować młodzież do samodzielnej pracy nad realizacją filmów.

Na przygotowanie 5-minutowych reportaży młodzież będzie miała czas do końca stycznia 2008 roku – termin nadsyłania prac konkursowych upływa dokładnie 31 stycznia. Po tym terminie spośród nadesłanych prac jury konkursu wyłoni zwycięzcę polskiej edycji Panasonic Kid Witness News 2008. Uroczyste zakończenie polskiej edycji odbędzie się w kwietniu, na które zaproszeni zostaną finaliści. Podobne jak w latach ubiegłych, otrzymają oni ciekawe nagrody w postaci sprzętu elektronicznego –aparaty cyfrowe Lumix oraz zestawy audio.

Najlepszy polski reportaż zostanie wysłany do Japonii na finał światowy. Ceremonia wręczenia nagród planowana jest na czerwiec 2008 roku. Uczniowie biorący udział w konkursie Panasonic Kid Witness News będą w tym roku rywalizować o niezwykłą nagrodę. Przedstawiciele zwycięskiej ekipy zostaną zaproszeni na Igrzyska Olimpijskie 2008 do Pekinu, gdzie będą również mogli spotkać się z swoimi chińskimi rówieśnikami w jednej ze szkół biorącej udział w programie.

Tematem tegorocznego konkursu jest ekologia. Edukacja w tym zakresie ma ogromne znaczenie w dobie coraz szybciej rozwijającej się cywilizacji. Mamy nadzieję, że udział w programie Panasonic Kid Witness News rozbudzi wśród młodzieży świadomość wagi wszelkich działań związanych z ochroną środowiska” – powiedział Radek Jaworski, PR Manager Panasonic Polska.

Poziom filmów realizowanych w ramach Panasonic KWN przez polską młodzież jest z roku na rok coraz wyższy. Zauważalne jest zarówno sprawniejsze posługiwanie się cyfrowym sprzętem, jak i głębsze, dojrzalsze i często niezwykle oryginalne podejście do tematu” – powiedział Remigiusz Zawadzki z Fundacji Sztuki Art-House. „Reportaże zrealizowane w ramach programu Panasonic Kid Witness News 2007 ukazały problemy lokalnych społeczności, poruszyły opinię publiczną, jak również spotkały się z szerokim oddźwiękiem w mediach. Wywarły również wpływ na codzienne życie ich bohaterów, na podwyższenie samooceny, wiary we własne możliwości i dojrzalsze podejście do codziennego życia” – dodał Zawadzki.

Warto przypomnieć, że w polskiej edycji Panasonic Kid Witness News 2006/2007 wzięło udział 40 gimnazjów z całej Polski, które przysłały 75 konspektów, podczas gdy w pierwszej edycji w roku szkolnym 2004/2005 do konkursu przystąpiły 4 szkoły, które zgłosiły 9 konspektów. Reportaż pt. „Wiara czyni cuda” autorstwa uczniów Gimnazjum nr 3 w Mielcu zwycięzca polskiej edycji Panasonic Kid Witness News 2007 zajął w finale europejskim 3 miejsce uzyskując tylko 10 punktów mniej niż najwyżej oceniony film z Wielkiej Brytanii.

Informacje na temat Panasonic Kid Witness News, w tym regulamin konkursu, dostępne są na stronie internetowej www.panasonic.pl/kwn

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii