Oszczędź sobie i światu


Oszczędź sobie i światu: artykuł nr 5136

2007-10-26 01:03:10 Ekologia

Studenci warszawskich uczelni postanowili przekonać ludzi w swoim wieku, że warto, tak jak Al Gore, zrobić coś dobrego dla naszej planety i ogłosili ekologiczne zawody. Mieszkańcy akademików oszczędzając energię, będą mogli powalczyć o cenne nagrody w konkursie stworzonym specjalnie dla nich.

Pomysł na kampanię został zaczerpnięty z krakowskiej AGH, gdzie ISZ (Inicjatywa na rzecz Społeczeństwa Zrównoważonego), BIS i Władze Miasteczka Studenckiego AGH przeprowadziły akcję "Oszczędź Sobie! Zatrzymaj Dobrą Energię!". Akcja ulotkowo - informacyjna przeprowadzona w tamtejszych akademikach przyniosła zaskakująco dobre skutki i doprowadziła do wzrostu świadomości tamtejszych studentów w zakresie oszczędzania energii elektrycznej.

W Warszawie zdecydowano się na uatrakcyjnienie akcji i wzbogacono ją o konkurs. Zostanie on przeprowadzony na czterech uczelniach – SGH, SGGW, PW, UKSW i będzie trwał w dniach 12.11-27.11. Wygra ten akademik, w którym stosunkowe zużycie energii w porównaniu do dwóch tygodni poprzedzających akcję wyniesie najmniej. Całość zostanie zainaugurowana kampanią informacyjną, uczącą jak oszczędzać prąd małymi krokami, bez zbędnych wyrzeczeń. Na stronie www.energooszczedni.waw.pl każdy może już dziś odwiedzić „kopię” swojego pokoju i po kliknięciu na dany przedmiot dowiedzieć się, jak go oszczędnie używać. Niewielu zdaje sobie sprawę, że np. odbiornik telewizyjny w pozycji czuwania zużywa średnio 45% energii pobieranej przy pełnej pracy! Wystarczy więc wyłączyć telewizor zamiast pilotem przyciskiem na urządzeniu, a rachunek przyjdzie prawie o połowę mniejszy.

Ulotki z poradnikami dotrą do wszystkich mieszkańców akademików. Plakaty zawisną na uczelniach. Dodatkowo na uczelniach odbędą się panele dyskusyjne z udziałem profesorów, pracowników branży energetycznej, ekologów. Na zwycięskie akademiki czekają atrakcyjne nagrody, które umilą mieszkańcom długie, zimowe wieczory.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii