Wystawa Wioska bioróżnorodności w Krakowie


Wystawa Wioska bioróżnorodności w Krakowie: artykuł nr 49003

2010-12-09 22:55:19 Ekologia

Dobiega końca rok, uznany przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Komisja Europejska w ramach jego obchodów zainicjowała kampanię, której głównym celem jest zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności. Ostatnia w tym roku wystawa "Wioska bioróżnorodności" od 6 do 19 grudnia jest dostępna, w jednej z Galerii Handlowych Krakowa.

Badania wykazały, że publiczna świadomość na temat bioróżnorodności jest niska- tylko 38% Europejczyków deklaruje, że rozumie, czym jest bioróżnorodność, podczas gdy 28% z nich słyszało o bioróżnorodności, ale nie zna znaczenia tego słowa.


Główny cel, jaki postawiła przed sobą Komisja Europejska to aktywacja obywateli w obrębie ich indywidualnych działań, jakie podejmują lub będą podejmować na rzecz ochrony bioróżnorodności. Główne przesłanie realizowanej kampanii wyrażone jest w bardzo prosty sposób: ?Pszczoła jest powiązana z drzewem, które jest powiązane z kwiatem, który jest powiązany z Tobą? ? powiedziała Marie-Thér?se Duffy-Haeusler, p.o. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Jednym ze sposobów przekazywania wiedzy dotyczącej bioróżnorodności, jest przekazywanie wiedzy za pomocą zabawy. Dzięki wystawie organizatorzy chcą zapoznać dzieci z tematyką bioróżnorodności, ponieważ to one są przyszłością naszej planety. Kampania ma również na celu uświadomienie nam, że ratowanie różnorodności biologicznej wymaga wysiłku każdego z nas, niezależnie od wieku.

Kraków to kolejne z miast, które włączyło się w akcję promującą kampanię na rzecz różnorodności biologicznej ?Do niej należymy, od niej zależymy?. Od 6 do 19 grudnia, w godzinach od 9: 00 do 21: 00 można odwiedzić ?Wioskę bioróżnorodności? w Krakowie w Galerii Handlowo-Rozrywkowej Kraków Plaza. Kraków zamyka tegoroczną edycję wystawy.

Weekend zamykający wystawę dostarczy zwiedzającym najwięcej atrakcji.  18-19 Listopada zostanie wyemitowany film kampanii, a wszyscy goście otrzymają również bioróżnorodnościowe upominki.

Konwencja o różnorodności biologicznej została sporządzona podczas tzw. Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro (Brazylia) 5 czerwca 1992 r. i jest obecnie jednym z najbardziej powszechnych porozumień międzynarodowych: jego stronami są 193 państwa świata. Polska ratyfikowała Konwencję w 1996 roku.

________________
Ostatnie badanie Eurobarometru na temat różnorodności biologicznej: http://ec.europa.eu/public_opinion/index_en.htm
Polityka UE w dziedzinie ochrony środowiska: http://ec.europa.eu/environment/nature/index_en.htm

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii