Międzynarodowy Dzień Akcji na rzecz Klimatu


Międzynarodowy Dzień Akcji na rzecz Klimatu: artykuł nr 5260

2007-12-08 14:09:49 Ekologia

W 15 miastach Polski w miejscach publicznych obok znaków „Wyjście ewakuacyjne” pojawiły się też inne – „Z ziemi nie da się uciec”. To aktywiści Greenpeace, podczas odbywającego się dziś Międzynarodowego Dnia Akcji na Rzecz Klimatu, postanowili zwrócić w ten sposób uwagę na problem zmian klimatycznych. Dodatkowo w ośmiu miastach aktywiści rozdawali przechodniom ulotki i rozmawiali o zagrożeniach związanych z globalnym ociepleniem. W Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi i Szczecinie działaniom tym towarzyszyły happeningi.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Akcji na Rzecz Klimatu odbywają się demonstracje i happeningi w 18 krajach świata. Tysiące ludzi na całym świecie domagają się od rządów natychmiastowych działań, by nie dopuścić do katastrofy klimatycznej.

Dzień Akcji na rzecz Klimatu organizowany jest na półmetku ważnych międzynarodowych negocjacji klimatycznych, które trwają na Bali, w Indonezji. Według Greenpeace i wielu innych organizacji ekologicznych spotkanie to musi doprowadzić do podjęcia konkretnych decyzji dotyczących sposobów i terminów ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Kraje uprzemysłowione powinny zobowiązać się do zdecydowanych redukcji emisji, a także przyznać pomoc krajom trzeciego świata na rozwój czystych technologii. Stworzony został Mandat Balijski, czyli plan działania, który musi być przyjęty teraz, aby zatrzymać niebezpieczne zmiany klimatu.

Greenpeace Polska oczekuje od nowego rządu, że poprze on podczas negocjacji na Bali konkretne rozwiązania, które są warunkiem zahamowania zmian klimatu. Równocześnie domaga się od gabinetu premiera Tuska, by w kraju postawił na odnawialne źródła energii i oszczędność energetyczną.

Greenpeace Polska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii