Wyspy Galapagos


Wyspy Galapagos: artykuł nr 4437

2007-04-12 15:49:55 Ciekawostki

Do Ekwadoru przybyła delegacja UNESCO, która dyskutuje z władzami kraju o sposobach ochrony cennej przyrody na Galapagos, gdzie żyją m.in. niespotykane gdzie indziej gatunki legwanów. Spośród 89 gatunków gniazdujących tam ptaków aż 76 nie występuje nigdzie indziej. W zeszłym miesiącu dyrektor Ośrodka Dziedzictwa Przyrody UNESCO ostrzegał przed zagrożeniami dla fauny i flory Wysp Żółwich, jak również nazywane są Galapagos.

Spotkanie ministrów, poświęcone ratowaniu wysp przed naporem turystyki i wprowadzaniem nowych, obcych gatunków do unikatowego ekosystemu, ma się odbyć w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

W zeszłym roku rząd Ekwadoru zapowiadał deportację z archipelagu na ląd około pięciu tysięcy nielegalnie przebywających tam Ekwadorczyków. Na wyspach mieszka legalnie ok. 15 tys. Ekwadorczyków, zatrudnionych w rybołówstwie i turystyce.

Wyspy Galapagos, położone tysiąc kilometrów od wybrzeża Ekwadoru, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO w 1979 roku. Nigdy nie miały połączenia z kontynentem. Rozsławił je przede wszystkim Karol Darwin. Do poparcia jego teorii ewolucji niejednokrotnie wykorzystywano zaobserwowane tam zjawiska przyrodnicze. Archipelag, leżący w jednym z najbardziej aktywnych obszarów wulkanicznych na świecie, składa się ze 128 wysp, w tym 13 większych, 19 powyżej 1 km kwadratowego i wielu jeszcze mniejszych. Najstarsze wyspy mają około 4 milionów lat, a najmłodsze są jeszcze w procesie tworzenia.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek