Największy na świecie rezerwat motyli


Największy na świecie rezerwat motyli: artykuł nr 5528

2008-03-16 14:24:31 Zoologia

W Wielkiej Brytanii powstanie największy na świecie rezerwat motyli. Za realizację przedsięwzięcia są odpowiedzialni słynni przyrodnicy David Attenborough i David Bellami.

Rezerwat, którego koszt wyniesie równowartość 33 mln euro, będzie się składać z zadaszonej hali lotów oraz 12 przylegających do niej ogrodów o powierzchni 11 ha.

W ciągu ostatnich 20 lat populacja ponad 3/4 spośród 54 gatunków brytyjskich motyli raptownie spadała i niektóre są już zagrożone wyginięciem.

"To postępujące ginięcie świadczy o degradacji całego środowiska naturalnego" - oświadczył Attenborough, zdaniem którego należy "podjąć pilne działania dla dobra przyszłych pokoleń".

Buttefly World będzie się znajdować w pobliżu miejscowości St Albans (na północ od Londynu). Pierwsze tereny zostaną udostępnione zwiedzającym w czerwcu 2009 roku, a całość w marcu 2011 r. W hali lotów będzie można zobaczyć 10 tysięcy motyli z 250 gatunków.

Inicjatorem powstania parku jest przedsiębiorca Clive Farrell, wielki miłośnik motyli, który utworzył już dwa podobne rezerwaty na Florydzie, w Szwajcarii oraz w brytyjskim Stradfordzie-upon- Avon.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii