Kilkadziesiąt worków liści w ramach akcji: Pomóżmy kasztanowcom


Kilkadziesiąt worków liści w ramach akcji: Pomóżmy kasztanowcom: artykuł nr 6519

2009-12-03 01:38:11 Leśnictwo

Kilkadziesiąt worków liści zutylizowano w ramach akcji ?Pomóżmy kasztanowcom?, w której pod okiem leśników Nadleśnictwa Zwoleń wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Goździe. Leśnicy od lat opiekują się kasztanowcami rosnącymi w parku sąsiadującym z nadleśnictwem i wzdłuż drogi krajowej nr 12.

Akcja rozpoczęła się w parku, który znajduje się obok siedziby Nadleśnictwa Zwoleń. Uczniowie klas V i VI PSP w Goździe oraz młodzież należąca do szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody rozpoczęli grabienie liści zalegający wokół pni 15 leciwych kasztanowców. Drzewa systematycznie atakowane są przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Podobny los spotyka nieco młodsze egzemplarze, które zdobią krajobraz wzdłuż trasy nr 12 Radom ? Zwoleń.

Ten bardzo mały motyl o rozpiętości skrzydeł około 3,5 mm masowo obsiada pnie kasztanowców. Jego larwy uszkadzają liście drzewa. Porażone schną już na początku lipca i cały kasztanowiec zostaje bardzo osłabiony. W efekcie nawet dorosłemu drzewu grozi obumarcie.

Prowadzone od kilku lat zabiegi skutecznie poprawiają stan zdrowotny kasztanowców. - Grabienie i niszczenie liści ogranicza liczebność szkodników. Zimujące w nich poczwarki nie mogą się w następnym roku wydostać i tym samym zamienić w motyle, które dadzą początek żarłocznym larwom niszczącym liście ? podkreśla nadzorująca akcję z ramienia nadleśnictwa Edyta Nowicka.

Uczniowie chętnie biorą udział w akcji. Żartują, że to inwestycja w przyszłość. ? Kwitnące kasztanowce są oznaką początku egzaminu maturalnego. Nie chcemy, żeby nasze pokolenie musiało zapomnieć o tej tradycji z powodu jakiegoś szkodnika ? deklarują młodzi ludzie energicznie grabiący liście wokół drzew.

Zebrane liście były przed utylizacją przedmiotem badań w izbie edukacyjnej nadleśnictwa. Uczniowie pod okiem leśnika szukali poczwarek szkodnika w suchych blaszkach liściowych. Na ich ślad natrafiono bez trudu. ? Rekordzista naliczył aż 12 poczwarek na jednym liściu ? dodaje Nowicka. To dowód, że szrotówek ma się dobrze, a kasztanowce ciągle wymagają naszej pomocy.

Fot. Nadleśnictwo Zwoleń
Mariusz Turczyk
Rzecznik prasowy RDLP w Radomiu
Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa