Biotechnologia medyczna


Biotechnologia medyczna: artykuł nr 6654

2010-03-08 00:16:38 Biotechnologia

O polskich doświadczeniach w przenoszeniu badań z laboratorium naukowego do firm farmaceutycznych - do fazy rozwojowej i do leczenia - będą rozmawiać 11 marca w Warszawie uczestnicy sesji biotechnologicznej w ramach III IPM Forum 2010.

"Sesja ma być wizytówką łódzkiego środowiska biotechnologii medycznej i ludzi z nim związanych. Wykłady wygłoszą m.in. ikony biotechnologii medycznej w Polsce: prof. Jan Lubiński ze Szczecina i prof. Józef Dulak z Krakowa" - zapowiada dziekan Wydziału Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Andrzej Bednarek.
"Jako gości oczekujemy przede wszystkim sporej grupy ludzi - naukowców z uczelni, z PAN, którzy mają jakiś pomysł i chcieliby go w jakiś sposób wdrożyć, a nie zawsze wiedzą, gdzie się zgłosić. Przedstawiamy ludzi, którzy mają swoje projekty, swoje firmy na różnych etapach rozwoju i komercjalizacji osiągnięć naukowych. Każdy z nich swoim doświadczeniem będzie mógł się podzielić ze słuchaczami" - dodaje prof. Bednarek.

Wykłady będą skierowane do naukowców, ale również do studentów i doktorantów, którzy zamierzają w tym kierunku rozwijać swoją karierę naukową. Jak zauważył prof. Bednarek, takie firmy powstają coraz liczniej i potrzebują pracowników. W planie zjazdu znajdzie się zatem miejsce na dyskusję dotyczącą perspektyw rozwoju biotechnologii medycznej w Polsce. Konferencji przyświeca hasło ochrony własności intelektualnej.

"Pomysł jest najczęściej własnością naukowca. Może on opatentować swoje rozwiązanie, może schować je do szuflady albo sprzedać. Ale jeśli pomysł jest chwytliwy, to może napotkać wiele kłopotów ze strony ludzi, którzy chcieliby go wykorzystać poza nim" - tłumaczy dziekan.

Dodaje, że dyskusja będzie dotyczyła zarówno sukcesów w ochronie własnych osiągnięć, jak i możliwości wdrożenia ich do praktyki, tak, by nie stracić praw do swoich pomysłów, a jeśli już - to te prawa sprzedać za godziwą cenę.

Prof. Lubiński jest znany głównie ze swoich badań nad nowotworami i nad nowymi strategiami diagnostycznymi nowotworów. Jego zespół odnalazł mutacje występujące w genie raka piersi BRCA1 charakterystyczne dla polskiej populacji. Opracował też testy diagnostyczne, które mogą pomóc pacjentkom w terapii.

Prof. Dulak zajmuje się biologią molekularną, biotechnologią medyczną, stanami zapalnymi, terapią genową, ambiogenezą. Jest również ekspertem Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego, działa na rzecz przenoszenia wyników badań naukowych i innowacji do działalności praktycznej.

Oprócz znanych ekspertów w transferze technologii z laboratoriów naukowych do praktyki, organizatorzy przedstawią kilka firm z regionu łódzkiego, związanych z UMŁ, które działają na polu nowych technologii.

Jak wylicza prof. Bednarek, bardzo dobry dział B+R posiada Celon Pharma Łomianki. Firma opracowała sporo leków, które są w produkcji i sprzedaży. Monika Lamparska-Przybysz, szef działu badań i rozwoju Celon Pharma, opowie o pracy nad nowa generacją leków przeciwnowotworowych.

Z kolei firma Proteon Pharmaceuticals, założona w Łodzi przez doc. Jarosława Dastycha z PAN, zajmuje się opracowaniem nowoczesnego systemu badania potencjalnych leków, które mogłyby być immunomodulatorami, oraz badaniami efektów immunotoksycznych leków ich oddziaływaniem na nasz system immunologiczny.

Celther Polska - firma założona przez Piotra Rieske z UMŁ - zajmuje się przygotowaniem komórek macierzystych dla terapii cukrzycy i choroby Parkinsona.

Prof. Tadeusz Pietrucha przedstawi cały zakres swojej działalności - jest założycielem i właścicielem Biotech Consulting, firmy zajmującej się zbieraniem informacji o biotechnologii w całej Wschodniej Europie i organizującej coroczne zjazdy biotechnologiczne. Biotech i Celon są zaś współudziałowcami firmy Madion - ta spółka pracuje przede wszystkim nad skonstruowaniem nowoczesnych terapii przy użyciu przeciwciał monoklonalnych skierowanych przeciwko nowotworom.

Na spotkaniu będą również obecni przedstawiciele UMŁ, prof. Lucyna Woźniak, która jest autorem wielu patentów, dotyczących substancji drobnocząsteczkowych stosowanych również w leczeniu chorób nowotworowych.

Forum odbywa się w Centrum Konferencyjnym IBIB PAN w Warszawie, ul. Księcia Trojdena 4. Obowiązującym językiem wszystkich sesji jest angielski. KOL

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii