Świat Gadów - wystawa i cykl wykładów


Świat Gadów - wystawa i cykl wykładów: artykuł nr 6768

2010-05-12 00:07:08 Zoologia

Gady od wieków wywołują w człowieku fascynację, ciekawość i strach. Ich różnorodność i częstotliwość z jaką występują sprawiają, że są niekończącym się tematem dociekań naukowców i hodowców. Fascynujących przedstawicieli świata gadów będzie można podziwiać na wyjątkowej wystawie w Galerii Krakowskiej. Zobaczycie tam m.in. krocionogi olbrzymie i ptaszniki, mokasyny meksykańskie, posiadającą największe zęby jadowe żmiję gabońską, czy pytona tygrysiego - największego na wystawie z niejadowitych węży o długości ok. 3 m i wadze sięgającej 40 kg! Podzielona na kontynenty wystawa umożliwi Wam wgląd w tajemniczy świat gadów, amfibii i bezkręgowców. Wystawa przygotowana została z uwzględnieniem obowiązujących przepisów bezpieczeństwa i ochrony gatunkowej.

Te fascynujące stworzenia zobaczycie podczas wystawy połączonej z cyklem darmowych wykładów, które odbędą się w dniach 10-23 maja w Galerii Krakowskiej. Dla szkół i przedszkoli wykłady odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00, 11.00, 13.00. Prezentacje i wykłady dla klientów zostały przewidziane na weekend w godz. 12.00, 14.00 i 16.00. Wszystkie wykłady są darmowe.


Wykłady tematyczne

Oprócz wystawy zostaniecie zaproszeni do  wysłuchania cyklu obszernych wykładów poświęconych gadom. Na tę okazję przygotowano kilka specjalnych modułów tematycznych: wieża pająków, moduł północno i południowo-amerykański, afrykański, europejski, azjatycki i moduł informacyjny. Podczas modułu informacyjnego obejrzycie film o wężach i zapoznacie się z ich anatomią. Dowiecie się też kilku ciekawych rzeczy na temat jadu węży i surowic. Codzienne wykłady połączone z prezentacją pozwolą przekazać bardziej szczegółowe informacje na temat poszczególnych gatunków, np. ich pochodzenia, występowania, osiąganego wieku, wielkości, wyglądu, sposobu rozmnażania i hodowli. Prezentowane zwierzęta będą znajdować się za szybą terrarium, specjalnie dla danego gatunku urządzonym i przypominającym środowisko naturalne. Na wykłady dla szkół i przedszkoli można zapisywać się pod numerem telefonu: 428 99 09. Natomiast prezentacje i wykłady dla klientów mają charakter otwarty. Miejscem spotkań jest Hala Grodzka na poziomie -1. Wszystkie wykłady oraz wystawa są darmowe.

Wieża pająków

Moduł ?wieża pająków? umożliwia zwiedzającym zapoznanie się z interesującym światem bezkręgowców - owadów, skorpionów i pająków. Można tu podglądać takie okazy jak: krocionóg olbrzymi, ptasznik kędzierzawy czy liściec olbrzymi. Krocionóg olbrzymi charakteryzuje się matowo czarną głową, czarnymi i pomarańczowo-czerwonawymi pierścieniami oraz pomarańczowo-czerwonymi nogami.  Jest wyjątkowo łatwy w hodowli, dzięki swojej łagodności i powolności. Dla osób uczulonych jedyne potencjalne zagrożenie stanowi jego śmierdząca wydzielina. Dlatego należy uważać, by płyn wydzialany przez przestraszonego krocionoga nie dostał się w okolice ust, bądź oczu. Krocionóg zwany jest również African Giant Black Millipede, co w wolnym tłumaczeniu oznacza afrykańskiego czarnego giganta o tysiącu stopach. Oczywiście krocionóg nie posiada ich dokładnie tyle, natomiast liczba nóg bywa w rzeczywistości również bardzo duża. Wystarczy policzyć wszystkie segmenty krocionoga, pomnóżyć razy 4 i odjąć 10. Gigant afrykański ma od 64 do 72 segmentów. Dorosłe osobniki osiągają nawet do 28cm długości i ponad 2cm grubości.







Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii