Olimpijczycy w SGGW


Olimpijczycy w SGGW: artykuł nr 5886

2008-09-12 12:24:17 Szkoła

Prawie czterdzieścioro laureatów Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych zostanie uhonorowanych podczas uroczystego spotkania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Podczas odbywających się w tym roku Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych, polscy licealiści odnieśli olbrzymie sukcesy. W dziewięciu olimpiadach zdobyli łącznie 39 medali i wyróżnień (10 medali złotych, 14 srebrnych, 6 brązowych oraz 9 wyróżnień). W zawodach olimpijskich uczestniczyła młodzież z 90 krajów, z 5 kontynentów. Zawody obejmują wiedzę z ośmiu dziedzin: matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii, filozofii, informatyki oraz astronomii.

W tym doborowym towarzystwie Polacy wypadli znakomicie, i co ważne lepiej niż w dobrym pod tym względem ubiegłym roku. Podczas Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej w Egipcie pierwszy złoty medal zdobył Marcin Andrychowicz z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Polacy zdobyli tu 3 złote medale. Podczas Olimpiady Chemicznej w na Węgrzech Polacy zdobyli dwa złote medale.

Polscy licealiści świetnie wypadli także na Olimpiadzie Astronomicznej w Tajlandii. Pierwsze miejsce indywidualnie zdobył Tomasz Smoleński z VI OL im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Tomasz Smoleński okazał się także najlepszy na świecie w kategorii Best in Theory, zdobywając 59,2 pkt. na 60 możliwych. Tu Polacy zdobyli 3 złote medale. W ogólnej klasyfikacji Polacy zajęli III miejsce w świecie za Tajlandią i Indiami.

Na olimpiadzie Filozoficznej w Rumunii srebrny medal zdobył Michał Godziszewski z I LO im. Mikołaja Kopernika z Łodzi.

Podczas Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej w Hiszpanii, w której uczestniczyło 600 młodych matematyków z 90 krajów, Przemysław Mazur uczeń trzeciej klasy II LO w Krakowie, powtórzył sukcesy z dwóch ostatnich lat, zdobywając złoty medal. Na tej olimpiadzie Polacy zdobyli także 3 srebrne medale i 1 brązowy.

„Spotkanie z laureatami Olimpiad Międzynarodowych 2008, zorganizowane w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego to forma promocji i uznania tych młodych i bardzo zdolnych polskich uczniów – mówi Prof. dr hab. Alojzy Szymański, rektor SGGW. Polscy licealiści to zdolna młodzież, która może i osiąga sukcesy naukowe w świecie. Trzeba ich uhonorować i pokazać, że warto się uczyć, a środowisko związane z edukacją zauważa i docenia ich wysiłek. Należy promować Polskę także w taki sposób. Dlatego postanowiliśmy, że spotkania z uzdolnioną młodzieżą i ich wychowawcami będą się odbywały co roku – mówi profesor Alojzy Szymański.”

Spotkanie (trzecie) z laureatami Przedmiotowych Olimpiad Międzynarodowych oraz ich wychowawcami i nauczycielami odbędzie się 22 września br. o godz. 1200 w Sali Senatu SGGW w Warszawie przy ul. Nowoursynowskiej 166.

SGGW

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z szkół