W Karpatach wychowały się w tym roku tylko dwa orły przednie


W Karpatach wychowały się w tym roku tylko dwa orły przednie: artykuł nr 1005

2005-07-21 13:52:20 Zoologia

Zaledwie dwa młode orły przednie opuściły w ostatnich dniach gniazda w Karpatach. W ubiegłym roku było 13 udanych lęgów – informuje Marian Stój z Komitetu Ochrony Orła. "Lęgi odbyły się tylko w dwóch gniazdach, po jednym w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. W Karpatach jest około 30 stanowisk tego ptaka" - mówi Stój. Jego zdaniem, przyczyną nieudanych tegorocznych lęgów jest znacznie mniej gryzoni, głównie myszy, które stanowią podstawowy pokarm orłów. Nie bez znaczenia była też długa zima.

Młode orły do zimy będą przebywały w towarzystwie rodziców. Dojrzałość płciową osiągną dopiero za cztery lata.

W 2003 r. gniazda opuścił tylko jeden młody orzeł, w 2002 r. lęgi odbyły się w 14 gniazdach, a rok wcześniej gniazda opuściło 11 młodych drapieżników.

* * *

W Polsce żyje około 35 par orłów przednich. Najwięcej, bo ponad 30 par, bytuje w Karpatach - głównie w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Poza Karpatami można je spotkać także na Mazurach. Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Gniazduje w miejscach niedostępnych, na wierzchołkach bardzo wysokich drzew lub na skałach.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii