Lipiec w Ogrodzie Botanicznym pod znakiem bylin


Lipiec w Ogrodzie Botanicznym pod znakiem bylin: artykuł nr 2936

2006-07-18 12:46:23 Botanika

W Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie lipiec oznacza królowanie bylin. Kwitnie wiele gatunków; na szczególna uwagę zasługują niebiesko kwitnące bodziszki i liczne gatunki goździków. Letni ogród zachwyca także dużą kolekcją liliowców o kwiatach żółtych, czerwonych, purpurowych i różowych, w różnych odcieniach i kształtach.

„W pełni kwitnienia są teraz obecnie lilie. W naszym ogrodzie najliczniejszą grupą w kolekcji lilii są odmiany zaliczane do mieszańców azjatyckich. Mają one kwiaty w różnych barwach, od białej do ciemnoczerwonej, przez wszystkie odcienie barwy żółtej i pomarańczowej. Są także odmiany o kwiatach różowych” - opisuje pracownik powsińskiego ogrodu Wojciech Dmuchowski. Mniej licznie reprezentowane są odmiany z grupy mieszańców orientalnych, o wielkich, białych lub różowych kwiatach.

Kwitnienie rozpoczynają także różnobarwne mieczyki, których w ogrodzie są 94 odmiany. Pod koniec miesiąca w pełni kwitnienia będą kanny.

Wojciech Dmuchowski zachęca do obejrzenia w ogrodzie bylinowym kolekcji host, których ozdobne liście prezentują się bardzo okazale. „Kwitną także liczne odmiany tawułek. Różnią się one między sobą zarówno wysokością (od 20 do 100 cm), jak i kolorem; są białe, różowe, czerwone w różnych odcieniach” - mówi.

Coś dla siebie znajdą także miłośnicy „królowych ogrodów” - róż. W kolekcji powsińskiego ogrodu jest ich ponad 400 odmian.

W arboretum kwitną drzewa – kielichowiec, milin, wiele odmian powojników. „Pięknie rozkwita także drzewko o nazwie mydleniec (Koelreuteria) o żółtych kwiatach zebranych w duże wiechy ikatalpa bignoniowata” - zachęca Dmuchowski.

Zaprasza także do odwiedzenia kolekcje roślin leczniczych i przyprawowych oraz kolekcji drzew i krzewów owocowych, gdzie dojrzewają jagody wczesnych odmian borówki amerykańskiej, agrest, porzeczki czarne i czerwone oraz ciekawe krzyżówki: porzeczkoagrest i malinojeżyna. W lipcu można jeszcze obejrzeć owoce morwy.

Zwiedzanie ogrodu uprzyjemnią koncerty fortepianowe odbywające się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego „Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach”. Koncerty Festiwalu odbywają się we wszystkie niedziele na tarasie zabytkowego dworku Fangorów. W ramach festiwalu wystąpią: 23.07. godz. 15.00 – Tamas Erdi (Węgry), koncert p.t. „Kwiat Lata”; 0.07. godz. 14.00 – Agata Górska;
30.07. godz. 15.00 - Rafał Górski.

Miłośnicy roślin będą mogli także podziwiać prezentowane w ogrodzie wystawy:

* Galeria „Fangorówka”
15-28 lipca – malarstwo Małgorzaty Gletkier i Iwony Sielczak.

* Centrum Edukacji Przyrodniczo – Ekologicznej
1–30 lipca, Wystawa pasteli Alicji Czebotar-Siemaszko p.t. „Leśne impresji”.

* Szklarnia ekspozycyjna „Zielony Raj”
1-31 lipca, wystawa pt.: „Spotkanie z bogami Indii” ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, i
6-31 lipca „W cieniu Borobudur – najnowsze nabytki Muzeum Azji i Pacyfiku”. Wystawa rzeźb sakralnych z Indonezji (z wysp Jawa i Bali).

Ogród Botaniczny PAN jest otwarty dla we wszystkie dni tygodnia, w godz. 10.00 – 18.00.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki