Czarci pazur został leczniczą rośliną roku


Czarci pazur został leczniczą rośliną roku: artykuł nr 1090

2005-08-16 09:57:47 Botanika

Rośliną leczniczą tego roku została rosnąca na południu Afryki hakorośl rozesłana, czyli czarci pazur. O wyborze poinformowano oficjalnie w Klęce (woj. wielkopolskie), podczas odbywających się tutaj w poniedziałek dorocznej uroczystości Święta Zielarza. "Roślina lecznicza roku wybierana jest od jedenastu lat przez firmy należące do jednego z niemieckich holdingów prowadzącego działalność w Polsce. Oficjalne wyniki podawane są zawsze 15 sierpnia, w dniu Święta Matki Boskiej Zielnej" - mówi prezes Polskiego Komitetu Zielarskiego, dr Jerzy Jambor.

Przed wojną sezon zbioru ziół rozpoczynał się w dniu św. Jana Chrzciciela (24 czerwca), a kończył w dniu Matki Boskiej Zielnej, czyli 15 sierpnia. "Najważniejsze w ówczesnym lecznictwie zioła zbierano w tym właśnie okresie i dopiero od momentu poświęcenia można było je stosować dla celów leczniczych" - przypomina Jambor.

Pewne zioła, stosowane od stuleci, straciły dziś dawne znaczenie w lecznictwie (ruta zwyczajna, chaber bławatek, biedrzeniec mniejszy), ale wiele z nich wciąż należy do podstawowych roślin leczniczych. Jest wśród nich przeciwzapalny rumianek, mięta skuteczna w zaburzeniach trawiennych, przeciwdepresyjny dziurawiec, uspokajająca melisa czy szałwia działająca ściągająco i przeciwpotnie.

"Bez tych ziół, które od dawna zdobiły świąteczny wieniec Matki Boskiej Zielnej, trudno sobie wyobrazić współczesne lecznictwo. Ta ziołowa wielka piątka (rumianek, mięta, dziurawiec, melisa, szałwia) to nadal podstawowe rośliny lecznicze, stosowane powszechnie na całym świecie" - podkreślił Jambor.

Roślina roku 2005 - czarci pazur - która działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo, uważana jest za bardzo obiecujący środek w leczeniu objawów związanych z chorobami stawów.

"O wyborze danej rośliny decyduje zawsze zakres zainteresowania nią ośrodków badawczych w Polsce i na świecie oraz stopień nadziei na jej skuteczność w leczeniu" - wyjaśnił Jambor. W poprzednich latach roślinami roku były miłorząb japoński, dzika róża, głóg, dziurawiec, rumianek, karczoch, aloes i aronia. Zakłady w Klęce są największym w Polsce ośrodkiem ekstrakcji ziół. W produkcji leków i ekstraktów ziołowych wykorzystuje się tutaj ponad 200 gatunków roślin.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki