Nietoperze przenoszą wirusa podobnego do wirusa SARS


Nietoperze przenoszą wirusa podobnego do wirusa SARS: artykuł nr 1205

2005-09-13 23:37:55 Zoologia

Nietoperze przenoszą wirusa bardzo podobnego do tego, który powoduje SARS - poinformowali chińscy naukowcy. SARS, zespół ostrej niewydolności oddechowej, wywołany jest przez koronawirusa. Atakuje on komórki płuc, doprowadzając do ich uszkodzenia i ostrego stanu zapalnego. Epidemia SARS wybuchła w prowincji Guangdong (południowe Chiny) pod koniec 2002 roku. Stamtąd rozprzestrzeniła się do Pekinu, a następnie do 30 krajów. Szacuje się, że na SARS zachorowało około 8 tys. osób, a ponad 700 zmarło.

Wirusa SARS wyizolowano od niewielkich ssaków - cywet i jenotów, spotykanych w klatkach na miejscowych targach. Wydawało się, że to one były rezerwuarem choroby. Jednak ostatnie badania wykryły koronawirusa podobnego do SARS u niemal 40 procent miejscowych nietoperzy-podkowców. Być może inne ssaki mogą się zarażać od nietoperzy lub odwrotnie.

Nietoperze podkowce (rodzaj Rhinolophus) są stosunkowo pospolite. Chińczycy cenią ich mięso, a odchodów używają jako tradycyjnego leku. Specjaliści zalecają ostrożność w kontaktach z tymi latającymi ssakami i wszystkim, co od nich pochodzi.PMW

* * *

Tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii