Greenpeace chce znakowania produktów ze zwierząt karmionych GMO


Greenpeace chce znakowania produktów ze zwierząt karmionych GMO: artykuł nr 1387

2005-10-19 12:30:30 Ekologia

Europejskie przepisy dotyczące znakowania żywności zawierają lukę prawną, która pozwala unikać informowania nabywców, że mięso, jaja lub mleko pochodzą od zwierząt karmionych paszą, zawierającą składniki modyfikowane genetycznie (GMO) - zwracają uwagę ekolodzy z Greenpeace i domagają się zmiany przepisów.

We wtorek 18 października polski oddział organizacji rozpoczął zbieranie podpisów pod petycją do Parlamentu Europejskiego w tej sprawie. "W kwietniu 2004 r. Komisja Europejska wprowadziła wprawdzie regulację, nakazującą znakowania wszystkich produktów zawierających GMO, ale nie ma tam mowy o paszach" - mówił we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie koordynator kampanii przeciwko GMO w Polsce, Maciej Muskat.

"Istnienie tej luki prawnej sprawia, że rośliny modyfikowane genetycznie są wciąż uprawiane na świecie, a konsumenci nieświadomie popierają uprawę GMO przeznaczone na paszę. Znakowanie jest niezbędne, żeby zagwarantować wolność wyboru" - czytamy w petycji do europarlamentu.

Zdaniem ekologów, Polacy chętnie poprą petycję, bowiem jak wykazały badania przeprowadzone przez PBS, 76 proc. polskich konsumentów nie chce jeść żywności zawierającej składniki modyfikowane genetycznie, a 92 proc. domaga się jej znakowania. Z sondażu wynika ponadto, że 79 proc. badanych nie zakupiłoby żywności, do wytworzenia której użyto GMO, a ponad 71 proc. gotowych jest zapłacić więcej za produkty wolne od GMO.

Badanie przeprowadzono 10-11 września 2005 r. na losowo wybranej, reprezentatywne grupie 1079 dorosłych Polaków. Nie badało ono jednak, czy respondenci rozumieją, czym jest GMO.

GMO to organizmy, które powstały w wyniku manipulacji materiałem genetycznym. Dzięki temu powstają odmiany, które nie pojawiłyby się w środowisku naturalnym - np. zboża odporne na insekty.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Strojna

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii