Ocieplenie klimatu zagrożeniem dla ryb


Ocieplenie klimatu zagrożeniem dla ryb: artykuł nr 1571

2005-11-19 18:30:31 Nauka w Polsce i na świecie

Podnosząca się temperatura wody w oceanach, rzekach i jeziorach na całym świecie, będąca rezultatem zmian klimatycznych, zagraża światowym zasobom ryb - stwierdza opublikowany w piątek raport World Wildlife Fund (WWF), organizacji zajmującej się ochroną środowiska naturalnego.

Sytuacja jest tym poważniejsza, że ryby, zarówno słodkowodne jak i żyjące w morzach i oceanach, są i tak zagrożone przez nadmierne połowy i utratę naturalnych warunków bytowania.

Zmniejszenie się liczby ryb może mieć dramatyczne konsekwencje, zwłaszcza dla krajów ubogich, których ludność w znacznej mierze uzależniona jest od ryb jako jedynego źródła białka i protein.

Raport WWF podkreśla, że wyższa temperatura wody pociąga za sobą spadek zawartości tlenu, utrudnia rozmnażanie i prawidłowy rozwój ryb oraz zmniejsza szanse ich przeżycia.

"Zmiany klimatyczne tylko zwiększają zagrożenie dla zasobów ryb i tak już zdziesiątkowanych przez zatrucie środowiska i nadmierne połowy" - powiedziała Katherine Short z WWF.

Zdaniem ekspertów z WWF należy wszelkimi sposobami przeciwdziałać wzrostowi średniej temperatury na Ziemi powyżej 2 st. C, bowiem przekroczenie tej granicy spowodowałoby dramatyczne konsekwencje, m.in. wzrost poziomu wód w morzach i oceanach.

Od czasu rozpoczęcia rewolucji przemysłowej na początku XIX wieku, średnia temperatura wzrosła o 0,7 st. C. Naukowcy przewidują, że w tym stuleciu może wzrosnąć o 1,4-5,8 st. C. JM

Dzięki uprzejmości: Nauka w Polsce - PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie