Żółwim krokiem przez polsko-ukraińską granicę


Żółwim krokiem przez polsko-ukraińską granicę: artykuł nr 1640

2005-12-06 15:41:38 Ciekawostki

Jeden z podróżnych, przechodząc przez polsko-ukraińskie przejście graniczne dla pieszych w Medyce, zauważył idącego obok niego... żółwia. Zwierzę było większe od pospolitych żółwi i miało barwny pancerz. Okazało się, że jest to rzadki okaz żółwia czerwonolicego, objętego Konwencją Waszyngtońską CITES, która zabrania przewożenia niektórych gatunków zwierząt i roślin bez specjalnego zezwolenia.

Zdaniem celników, ktoś najprawdopodobniej zamierzał przemycić żółwia z Ukrainy do Polski, ale porzucił zwierzę już na przejściu w obawie przed odprawą celną. Żółw trafi do jednego z naszych ogrodów zoologicznych.

Funkcjonariusze Izby Celnej w Przemyślu udaremnili już w tym roku na przejściach polsko-ukraińskich przemyt 600 żółwi, które przywożone są do naszego kraju z zamiarem odsprzedaży z zyskiem na giełdach i bazarach.

Żółw czerwonolicy (Chrysemys scripta elegans) żyje główne na terenie Stanów Zjednoczonych. Osiąga 30 cm długości, żyje do 30 lat. Spotyka się go zarówno w spokojnych, niezbyt szybko płynących wodach słodkich (strumieniach, rzekach, nawet na bagnach), jak i w dużych jeziorach o miękkim, mulistym dnie. Konieczna temperatura otoczenia dla właściwego funkcjonowania organizmu żółwia czerwonolicego to 10-37 st. Celsjusza.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek