VI Bałtycki Festiwal Nauki


VI Bałtycki Festiwal Nauki: artykuł nr 5741

2008-05-27 14:32:46 Ciekawostki

29 maja rozpoczyna się w Trójmieście VI Bałtycki Festiwal Nauki. Potrwa do 1 czerwca. Na festiwalowej liście znajduje się ponad 700 wydarzeń, przygotowanych przez ponad 3800 osób z 34 instytucji. Wśród nich m.in. Sopocki Dzień Nauki (30 maja) zorganizowany pod patronatem Komitetu Badań Morza PAN, IX Piknik Naukowy w Gdyni (31 maja-1czerwca), kawiarnia naukowa (29 maja - Ślady DNA portretem przestępcy).

Pośród wykładów i pokazów ze wszystkich niemal dziedzin nauki pojawią się jak zwykle rzadkie lub nieobecne na innych festiwalach tematy związane z regionem i z morzem - na przykład o bursztynie, ochronie najmniejszych roślin Bałtyku, naukowych wyprawach do Arktyki, badaniach geologicznych dla ochrony brzegu morskiego, podziemnych wodach strefy brzegowej, zmianach poziomu wody w Bałtyku, ochronie środowiska morskiego, podwodnej archeologii i zabytkach z dna morskiego, łodziach żeglarskich i ich oprzyrządowaniu, akustyce, florze i faunie Morza Bałtyckiego.

Jak przypomina dr Tadeusz Zaleski, pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. Festiwalu Nauki - pierwszy Bałtycki Festiwal Nauki odbył się w maju 2003 roku. Składał się z 314 wydarzeń, przygotowanych przez 22 jednostki organizacyjne. Festiwal w roku 2007 miał 683 imprezy, zorganizowane przez 33 podmioty. Frekwencja - obliczana na podstawie wypełnianych przez uczestników ankiet - szacowana była na ok. 75 tys. osób.

Tegoroczny BFN będzie wydarzeniem szczególnym - pobije w liczbie imprez wszystkie poprzednie, a ponadto rozszerzy swój zakres terytorialny, bowiem włączyła się do niego Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, która organizuje 29 maja pierwszy w mieście piknik naukowy (na 18 stoiskach - pokazy, doświadczenia, warsztaty).

VI BFN 2008 został też wyjątkowo doceniony przez prof. Barbarę Kudrycką, minister nauki i szkolnictwa wyższego - informuje dr Zaleski. Na jej zaproszenie Festiwal odwiedzi w ramach swej wizyty w Polsce dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Badań w Komisji Europejskiej José Manuel da Silva Rodriguez. Towarzyszyć mu będzie ze strony polskiej prof. Maria Elżbieta Orłowska - sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek