Zetną 15 tysięcy drzewek


Zetną 15 tysięcy drzewek: artykuł nr 1639

2005-12-06 15:39:38 Leśnictwo

Na Pomorzu Zachodnim świątecznych drzewek nie zabraknie, nasze choinki trafią też za granicę - zapewnia "Głos Szczeciński".

Choinki pojadą do Holandii, Niemiec i Czech. To sukces naszych leśników i plantatorów, bo jeszcze do niedawna to my sprowadzaliśmy te drzewka zza granicy. Według szacunków w regionie pod topór pójdzie około 15 tysięcy drzewek.

Założone kilka lat temu plantacje świerków wydają w tym roku pierwsze plony. Choinki osiągnęły najbardziej pożądaną wysokość, czyli około 2 metrów. Hurtownicy płacą za sztukę 6-8 złotych. Drzewka kupują też na metry. Wtedy płacą mniej.

Nieco drożej będzie w nadleśnictwach. Leśnicy oferują kilka wysokości choinek. Ta najpopularniejsza, między dwa, a dwa i pół metra ma kosztować (z VAT-em) około 20 złotych za sztukę. Pierwsze punkty sprzedaży ruszą na tydzień przed Wigilią. To według leśników najlepszy moment do wyrębu drzewek.

- Umiejętnie przetrzymywane, w domowej temperaturze zachowają igły do pierwszych dni stycznia. O drzewko trzeba dbać. Najlepiej wstawić do pojemnika z wilgotnym piachem i systematycznie podlewać, jak kwiaty - radzą. Świerka lub jodłę można kupić również w doniczkach. Oferują je duże markety i sklepy ogrodnicze. Taka przyjemność kosztuje - w zależności od gatunku - od 15 do 20 złotych i więcej.

Po świętach takie drzewko można przesadzić do gruntu, np. w ogrodzie lub na działce. W marketach, na targowiskach i w firmach ogrodniczych pojawiły się też jodły kaukaskie. Drzewka przyjechały do nas z północnej Europy, głównie z Danii. Takie piękne drzewko, to wydatek 55-65 złotych. MKI

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa