Budowa Via Baltica wstrzymana


Budowa Via Baltica wstrzymana: artykuł nr 1681

2005-12-15 01:31:46 Ekologia

Minister Środowiska Jan Szyszko podjął decyzję o uchyleniu pozwoleń dla budowy drogi ekspresowej S-8 (Via Baltica) na Podlasiu, jako niezgodnych z prawem ochrony środowiska. Poprzez swoją decyzję udowodnił, że prawo chroniące bezcenne wartości przyrodnicze w naszym kraju zaczyna być w końcu respektowane. Minister uchylił (12.12) decyzje wojewody podlaskiego o pozwoleniu na realizacje nowych odcinków drogi krajowej nr 8 (planowanej Via Baltica), przechodzących przez fragmenty Puszczy Knyszyńskiej i Augustowskiej (Dolina Rospudy) o ogromnej wartości przyrodniczej.

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot jest jedną z kilku organizacji, które zaskarżyły do Ministra Środowiska decyzję wojewody podlaskiego w sprawie budowy odcinka drogi ekspresowej Augustów - Suwałki.

Poprzedni Minister Środowiska – Podgajniak - obiecał drogowcom automatyczne odrzucenie skarg i protestów społecznych – jednak nie zdążył tego zrobić za swojej kadencji.
Podejmowane próby ”załatwienia sprawy” poprzez znajomości oraz wywieranie nieoficjalnych nacisków przez urzędników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, samorządowców oraz podlaskich parlamentarzystów nie odniosły skutków.

Decyzja obecnego Ministra była w pełni uzasadniona - za przyjęciem takiego stanowiska przemawiało wiele poważnych argumentów merytorycznych i ekonomicznych.

Źródło: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii