Nieśmiały początek wiosny na Karsiborskiej Kępie


Nieśmiały początek wiosny na Karsiborskiej Kępie: artykuł nr 2196

2006-03-29 12:54:45 Ciekawostki

Kalendarzowa wiosna została już oficjalnie ogłoszona jednak na Karsiborskiej Kępie, ze względu na panującą do samego końca przedwiośnia niską temperaturę i niepogodę, jest nadal bardzo żółto od starej roślinności a w rowach i w trzcinowiskach zalega niechętnie topniejący lód. Na szczęście zimowy smutek zakłóca - w pozytywnym znaczeniu - śpiew pierwszych krwawodziobów, które już wybrały sobie terytoria. Podobnie uczyniły czajki.

Dla gęgaw wybór miejsca na założenie gniazda to już właściwie historia, gdyż ten gatunek jest jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym, który przystępuje do lęgów na Karsiborskiej Kępie. Także jedyna, ale od lat wierna naszemu rezerwatowi, para żurawi przemierza najskrytsze zakamarki Karsiborskiej Kępy wyszukując dogodnego miejsca na zbudowanie gniazda.

Oczywiście poza ptakami, które rozpoczęły w rezerwacie swój okres lęgowy zobaczyć można wiele osobników, jakie zatrzymały się tutaj podczas wiosennych przelotów, a które niedługo podążą dalej do swoich corocznych lęgowisk gdzieś na wschodzie czy północy.

Więcej na stronach OTOP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek