Ludzie niszczą bocianie gniazda


Ludzie niszczą bocianie gniazda: artykuł nr 2236

2006-04-06 08:03:27 Zoologia

Ludzie bojąc się ptasiej grypy niszczą bocianie gniazda i budki lęgowe, strzelają do ptaków z procy - pisze Kurier Szczeciński. Wojewódzki Konserwator Przyrody w Szczecinie apeluje o rozsądek. "Zanotowane w Polsce przypadki zachorowań na ptasią grypę występują głównie wśród ptactwa wodnego takiego jak gęsi, kaczki lub łabędzie. Do tej pory nie ma żadnego potwierdzenia ani jakichkolwiek doniesień, na podstawie których można sądzić, że wirus H5N1 przenoszony jest również przez bociany" – przypomina wojewódzki konserwator przyrody Maciej Trzeciak.

Bocian biały jest pod ochroną - przypomina dziennik. Za zabijanie ptaków, ich okaleczanie, niszczenie bocianich jaj, siedlisk i gniazd grozi grzywna, a nawet areszt. Bocianie gniazda można usuwać wyłącznie od 16 października do końca lutego, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne. Gniazda nie można usunąć bez stosownego zezwolenie ministra środowiska.

Na szczęście - podkreśla "Kurier Szczeciński" - przypadki niszczenia bocianich gniazd są rzadkie. "U nas ludzie czekają na bociany z niecierpliwością" – mówi Anna Mikuś, opiekun koła młodych ornitologów w Zespole Szkół w Kliniskach, która od kilku lat razem z uczniami opiekuje się bocianimi gniazdami w okolicy.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii