W Niemczech pierwszy przypadek ptasiej grypy u drobiu


W Niemczech pierwszy przypadek ptasiej grypy u drobiu: artykuł nr 2233

2006-04-06 01:17:41 Zoologia

W Niemczech stwierdzono po raz pierwszy ptasią grypę u drobiu hodowlanego. Wirusa typu H5N1 wykryto u kilku padłych ptaków na fermie drobiu w Wermsdorf w Saksonii, na wschód od Lipska - podała w środę niemiecka telewizja publiczna ARD. W instytucie Friedricha Loefflera na wyspie Riems trwają jeszcze badania, które mają wykazać, czy wykryty wirus H5N1 należy do agresywnej azjatyckiej odmiany. Wyniki znane będą za kilka dni. Władze Saksonii zapowiedziały likwidację całego liczącego 16 tysięcy indyków, gęsi i kur stada.

Ministerstwo spraw socjalnych Saksonii nakazało utworzenie wokół fermy trzykilometrowej strefy ochronnej. Teren w promieniu 10 kilometrów podlega obserwacji.

Dotychczas ptasia grypa w Niemczech występowała tylko u dzikich ptaków i nie wykryto innej odmiany niż azjatycka.

Wirus H5N1 stale mutuje; powstały już dziesiątki jego odmian, należących jednak do tego samego genotypu. Odmiana zwana azjatycką jest szczególnie zjadliwa.

Litery H i N w nazwach szczepów wirusa nawiązują do antygenów na jego powierzchni - różnych typów hemaglutyniny i neuraminidazy - odgrywających istotną rolę w przebiegu infekcji wirusowej. Istnieje co najmniej 16 typów hemaglutyniny i 9 typów neuraminidazy.

Jacek Lepiarz
Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii