Gdańskie spotkania z energią odnawialną


Gdańskie spotkania z energią odnawialną: artykuł nr 2314

2006-04-20 16:06:19 Ekologia

Wykład o energetyce wiatrowej otworzył w środę 19 kwietnia pierwszą edycję Gdańskich Spotkań z Energią Odnawialną. Ideą cyklu wykładów, które przygotowali i poprowadzą studenci fizyki Politechniki Gdańskiej ma na celu popularyzacją alternatywnych sposobów pozyskiwania energii. Będą to bardziej wykłady popularnonaukowe niż specjalistyczne. Chcemy w przystępnej dla każdego formie przybliżyć zagadnienia związane z pozyskiwaniem energii z wiatru, wody, promieni słonecznych - mówi współorganizatorka spotkań Aleksandra Mielewczyk.

Cykl wykładów zakończy się 27 kwietnia. "Zamierzamy pokazać urządzenia do przetwarzania energii, jak również to, jak taką energię można wykorzystać na przykład w gospodarstwach domowych" - mówi współorganizatorka spotkań Aleksandra Mielewczyk.

Jak dodaje, zaprezentowane zostaną np. koszty zainstalowania "alternatywnych źródeł energii" w gospodarstwach domowych.

"Chcielibyśmy upowszechnić wiedzę o tym rodzaju pozyskiwania energii również ze względu na to, że za ok. 100 lat będziemy mieli na ziemi olbrzymi kłopot z paliwami kopalnymi. Wcześniej, już w 2010 roku, według zaleceń unijnych 7,5 proc. energii w naszym kraju musi pochodzić z takich właśnie źródeł. Na razie jest to około 3 proc." - podkreśla Mielewczyk.

W ramach "Spotkań" zaplanowano także seminarium na temat energii wiatru, której wykorzystanie np. do napędu żaglowców, młynów, pomp wodnych, tartaków itp. urządzeń ma wielowiekowe tradycje.

"W Polsce najlepsze warunki do stawiania wiatraków wytwarzających energię elektryczną są w pasie nadmorskim od Szczecina po Kołobrzeg oraz na Mierzei Wiślanej. Generalnie w naszej szerokości geograficznej najbardziej optymalnym jest ustawianie wiatraków na terenie równinnym ze względów wiatrowych oraz finansowych. W takich warunkach lepiej o ich umiejscowienie i konserwację. W Bieszczadach na przykład są też dość dobre warunki wiatrowe, ale nieopłacalne byłoby dowiezienie tam całego sprzętu" - wyjaśnia Mielewczyk.

Tematem kolejnych spotkań będą służące do ogrzewania wody kolektory słoneczne (mogą zapewnić ok.70 proc. zapotrzebowania na ciepłą wodę w skali roku) i pompy ciepła. Do największych plusów tych urządzeń należą darmowa energia, prostota użytkowania i niski koszt samej inwestycji.

"W naszej szerokości geograficznej dzięki kolektorom słonecznym można skutecznie i efektywnie podgrzewać wodę od kwietnia do września" - zaznacza Mielewczyk.

Odrębny wykład będzie dotyczył biopaliw. Przewidziano też seminarium na temat napędów hybrydowych, które ze względu na aspekty ekonomiczne i ekologiczne są często stosowane w samochodach. Będzie również mowa o słońcu jako źródle energii oraz o ogniwach paliwowych, które zmieniają energię chemiczną paliwa i utleniacza na energię elektryczną bez procesu spalania.

PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Klinkosz

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii