Ślub z kobrą


Ślub z kobrą: artykuł nr 2650

2006-06-05 16:16:55 Zoologia

Zakochana w wężu kobieta zawarła niedawno z nim małżeństwo. W uroczystościach ślubnych we wsi Atala w indyjskim stanie Orisa wzięły udział dwa tysiące ludzi. 30-letnia Bimbala Das wystąpiła w jedwabnym sari. Pan młody jednak nie pojawił się u boku narzeczonej - nie opuścił w czwartek swojej kryjówki obok mrowiska, gdzie narzeczona od dawna zostawia mu miseczkę mleka. Chociaż węże nie mogą mówić, komunikujemy się w szczególny sposób. Zawsze kiedy zostawiam mu mleko koło mrowiska, w którym żyje, wąż wychodzi i wypija je - powiedziała Das.

Dodała, że zawsze, kiedy przechodzi obok mrowiska, widzi kobrę, ale wąż nigdy jej nie zaatakował.

Kiedy Das zaczęła mówić, że chce wyjść za mąż, mieszkańcy wsi uznali, że to dobry pomysł, i co więcej, może przynieść pomyślność całej okolicy; postanowili też wydać wielkie przyjęcie dla wszystkich zaproszonych na ślub.

Kobieta, która zawarła małżeństwo z wężem, pochodzi z niskiej kasty i wyznaje wisznuizm. Po ślubie przeprowadziła się do domku obok mrowiska.

W Indiach węże otoczone są czcią, zwłaszcza kobry, będące atrybutem boga Sziwy. Wężowe bóstwa z indyjskiej mitologii - nagowie dowolnie mogą zmieniać kształty i zwykle ukazywały się pod postacią człowieka o wężowym ogonie, przystrojone w liczne klejnoty. Zaś nagini - kobiety nagów cechuje nadzwyczajny urok i wdzięk; przedstawiano je jako piękne kobiety z głową węża lub owinięte wężami.

W tym roku w stolicy Orisy, Bhuwaneswarze, kilkuletnia dziewczynka poślubiła psa.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii