Czy wyginą zające szaraki?


Czy wyginą zające szaraki?: artykuł nr 616

2005-04-30 04:00:20 Zoologia

Czy grozi nam oglądanie zajęcy tylko na zdjęciach, ekranach telewizorów bądź w wielkanocnym koszyku w postaci ciasta? Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale z roku na rok w całej Polsce zajęcy ubywa. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, podczas jednego tylko polowania, łupem myśliwych padało nawet kilkadziesiąt zajęcy, a zwierzęta te były przez ludzi uważane za szkodniki, przed którymi trudno obronić pola i ogródki. Obecnie zajęcy jest w Polsce tak mało, że część kół łowieckich zawiesiła polowania. Kto lub co zaszkodziło szarakom?

Leśnicy tłumaczą, że winne są przede wszystkim drapieżniki. Zrzucana do lasów szczepionka przeciwko wściekliźnie spowodowała, że przybywa lisów, a o tym, że rude chytrusy polują na zające, wiedzą nawet dzieci. Szarakom dają się we znaki także psy wałęsające się bez opieki i kłusownicy. Przyczynia się także natura: każda długa zima i następująca po niej mokra wiosna to klęska dla zajęcy: w takich warunkach ich młode mają małą szansę na przeżycie. Dziesiątkują je także choroby.

- U niektórych badanych zajęcy weterynarze w instytucie w Puławach wykrywali ponad 20 różnych chorób - mówi Michał Jordan, szef Polskiego Związku Łowieckiego w Bielsku-Białej.

Myśliwi jednak uspokajają: mimo spadku liczebności populacji zające na pewno nie wyginą.

Źródło: www.Gazeta.pl i www.LasyPolskie.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii