Przybywa orłów


Przybywa orłów: artykuł nr 2698

2006-06-09 23:25:04 Zoologia

W województwie łódzkim żyją 24 orły bieliki. To o dwa więcej niż w ubiegłym roku. Liczenie tych ptaków zakończyli właśnie ornitolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. W trakcie tegorocznego liczenia ptaków, udało im się ustalić wiek najstarszego orła w regionie. Osiedlił się on w dolinie Bzury. "Z obrączki na nodze ptaka dowiedzieliśmy się, że przyleciał z Łotwy i w tym roku kończy 17 lat" - mówi ornitolog z UŁ dr Tomasz Janiszewski. Mało kto wie, że jedno z orlich gniazd znajduje się w odległości zaledwie 11 kilometrów od Urzędu Miasta Łodzi - podkreśla "Dziennik Łódzki".

Zdaniem naukowców, w regionie łódzkim systematycznie przybywa bielików. Para, która przyleciała w tym roku, zagnieździła się w pobliżu Radomska. "Już rozpoczęły się lęgi" - mówi Janiszewski. "Pod koniec czerwca będziemy wiedzieli, ile orłów się wykluło. Teoretycznie powinny być po dwa młode w każdym gnieździe" - dodaje.

Jak informuje "Dziennik Łódzki", bieliki rzadko pozostają na stałe tam, gdzie przyszły na świat. Zwykle, w poszukiwaniu rewirów łownych i lęgowych, odlatują na tereny odległe o dziesiątki kilometrów od rodzinnego gniazda.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii