Rozpoczyna się kampania: Czyste plaże


Rozpoczyna się kampania: Czyste plaże: artykuł nr 2924

2006-07-13 16:16:30 Ekologia

Około 300 ton aluminiowych puszek zamierza zebrać z nadbałtyckich plaż fundacja Recal podczas wakacyjnej siódmej już kampanii ekologicznej Czyste plaże - informuje członek fundacji, Andrzej Łobocki. Do akcji przystąpiły samorządy 10 nadmorskich gmin, m.in. Władysławowo, Gdynia, Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Kołobrzeg, Łeba. Przyłączyły się także Słowiński Park Narodowy, Woliński Park Narodowy i Nadmorski Park Krajobrazowy. Samorządy i parki tworzą nieformalną Koalicję Czystych Plaż. "Celem kampanii jest wyrobienie nawyku segregacji odpadów, promocja odzysku i recyklingu puszek aluminiowych lub innych surowców wtórnych i oczywiście poprawa czystości plaż na wybrzeżu" - podkreśla Łobocki.

Podobnie jak w latach ubiegłych, przez okres wakacji członkowie fundacji zorganizują warsztaty edukacyjne dla dzieci z prawie 150 kolonii i obozów, na których przedstawiać będą zasady selektywnej zbiórki odpadów. Uzupełnieniem zajęć będzie zbiórka pustych puszek po napojach na plażach. Zebrany surowiec trafi do punktów skupu.

Fundacja Recal przygotowała również plakaty i kartki pocztowe promujące kampanię. Trafią one m.in. na kempingi, do sklepów i barów, na słupy ogłoszeniowe we wszystkich gminach uczestniczących w akcji. W punktach skupu będą też rozdawane specjalne worki na puszki i magnesy służące do odróżniania przedmiotów aluminiowych od stalowych.

Podobne akcje Recal organizuje także na Mazurach, w Sudetach, Beskidach i Bieszczadach.

Jak zaznacza Łobocki, fundacja ma obietnicę dofinansowania kampanii z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. "Liczymy na ok. 50 tys. zł" - mówi Łobocki.

Fundacja Recal została powołana w 1995 roku przez producenta puszek aluminiowych, firmę Continental Can Polska (aktualnie Ball Packaging Europe Radomsko) oraz światowe koncerny aluminiowe. Obecnie jest wspierana dodatkowo przez European Aluminium
Association.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii