Ruszyło Centrum Edukacji Ekologicznej


Ruszyło Centrum Edukacji Ekologicznej: artykuł nr 4611

2007-05-25 05:48:28 Ekologia

Uczniowie i nauczyciele z całego kraju zdobywają od niedawna wiedzę o środowisku w Gołuchowie (Wielkopolska), gdzie po odrestaurowaniu dziewiętnastowiecznej podworskiej obory książąt Czartoryskich ulokowano nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej (Centrum).

"Oficjalnie obiekt zostanie oddany do użytku w połowie czerwca, przed centralnymi uroczystościami Dni Lasu w Gołuchowie, ale już teraz odbywają się tutaj konferencje, sympozja i różne spotkania", informuje Benedykt Roźmiarek - dyrektor miejscowego Ośrodka Kultury Leśnej (OKL), na terenie którego utworzono Centrum.

Odrestaurowanie zdewastowanej po wojnie obory kosztowało ponad 2,5 mln zł. Centrum zajmuje powierzchnię ponad 800 m kw. Znajdują się w nim dwie duże sale - edukacyjna i konferencyjna. Wygospodarowano także ponad 40 miejsc noclegowych. Adaptację starej obory sfinansowały Lasy Państwowe (1,5 mln zł) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (około 1 mln zł).

Na ukończeniu jest remont ostatniego już zabytkowego obiektu OKL - tzw. starego dworku z XIX wieku, w którym mieszkał zarządca majątku Czartoryskich. Na powierzchni 300 m kw ulokowane zostaną pracownie plastyczne i malarskie. Szacowane na milion złotych prace sfinansują także Lasy Państwowe. "Remont powinien się zakończyć do końca tego roku", zapowiada dyrektor.

Pod koniec 2005 r. OKL wzbogacił się o budynek dawnej owczarni z 1849 r., w którym na powierzchni 1100 m kw umieszczono m.in. Muzeum Techniki Leśnej. Prace remontowe, które pochłonęły 1,7 mln zł, sfinansowały Lasy Państwowe.

Pierwszym z trzech odrestaurowanych obiektów gospodarczych położonych na terenie OKL była powozownia, którą oddano do użytku osiem lat temu. Ma powierzchnię 1000 m kw, organizowane są tutaj przede wszystkim wystawy, seminaria, recitale i koncerty.

OKL posiada jedyne w kraju Muzeum Leśnictwa i jeden z największych parków dendrologicznych w Europie (156 ha powierzchni). Jego perłą jest należący do poznańskiego oddziału Muzeum Narodowego XVI-wieczny zamek Czartoryskich.

Centrum Edukacji Ekologicznej jest przeznaczone głównie dla młodzieży szkolnej i nauczycieli przedmiotów przyrodniczych oraz uczestników programu "Leśne Kompleksy Promocyjne". Dysponuje nowoczesnym sprzętem komputerowym oraz audiowizualnym.

Właścicielką Gołuchowa i dzisiejszego OKL była Izabella Czartoryska z Działyńskich - założycielka ordynacji gołuchowskiej i wielka miłośniczka kultury. Część zgromadzonych przez nią zabytków można oglądać w miejscowym zamku.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii