Triklosan ma wpływ na zachowania partnerskie ryb


Triklosan ma wpływ na zachowania partnerskie ryb: artykuł nr 48977

2010-11-17 01:36:06 Zoologia

Kierująca zespołem badawczym Melissa Schultz, chemik z College of Wooster w Ohio analizowała efekty niskich koncentracji triklosanu i triklokarbanu - czynników antybakteryjnych, zwykle dodawanych oraz do zabawek, pościeli czy skarpet i toreb na zakupy.

Jej zespół prowadził badania na strzeblach grubogłowych (Pimephales promelas) - drobnych rybkach często używanych w testach toksyczności. Dorosłe osobniki tego gatunku zostały umieszczone w akwariach zawierających 0.01-0.5 mikrogramów na litr (0.01-0.5 części na miliard) mieszaniny tych związków z wodą. "To są poziomy, które znajdujemy w środowisku" - powiedziała Schulz.

W stanie naturalnym strzeble grubogłowe budują gniazda, których chronią przed rywalami. Ale w testach laboratoryjnych męskie osobniki strzebli, wystawione na działanie chemikaliów, mniej interesowały się ochroną gniazd przed sztucznym "intruzem" w porównaniu z osobnikami żyjącymi w wodzie wolnej od chemikaliów.

W innym badaniu, które przeprowadziła Dalma Martinović, toksykolog środowiskowy na University of St Thomas w St Paul, stan Minnesota, znaleziono podobnie zaburzające wpływy leku w zachowaniach rybek danio (Danio rerio), hodowanych w zbiornikach zawierających 5 mg na litr (50 części na miliard) ibuprofenu.

Ibuprofen i podobne mu leki działają, hamując dwa enzymy COX-1 i COX-2. U ludzi, te enzymy są elementem ścieżki produkującej prostaglandynę, odgrywającą rolę w stanach zapalnych. Ale u ryb - mówi Martinovic - prostaglandyny także działają, jak feromony odgrywające rolę w inicjowaniu zachowań seksualnych i składaniu ikry.

Martinovic odkryła znaczącą redukcję zalotów, jak "pogonie i dotykanie nosami" u samców wystawionych na działanie ibuprofenu. U samic w akwariach z zawartością ibuprofenu widoczna była mniejsza reakcja na samce niż u samic przebywających w czystej wodzie.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii