Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu w całym kraju


Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu w całym kraju: artykuł nr 2980

2006-07-21 20:33:39 Nauka w Polsce i na świecie

Z powodu zagrożenia pożarowego na terenie całego kraju - z wyłączeniem obszarów górskich - występuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu. Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych RDLP w Warszawie, Radomiu i Gdańsku wprowadziły zakaz wstępu do lasów na terenie wszystkich swoich nadleśnictw. Ponad 30-stopniowe upały i brak opadów spowodowały wzrost zagrożenia pożarowego w lasach i na polach. Na 426 nadleśnictw w kraju zakaz wstępu do lasów obowiązuje w 145. W tym tygodniu ugaszono w lasach 800 pożarów.

Na terenach, gdzie obowiązuje zakaz, postawiono stosowne tablice informacyjne. Za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Zakaz nie obowiązuje na obszarach górskich.

"Zakaz zostanie odwołany, jeżeli przez kolejne następujące po sobie trzy dni wilgotność ściółki leśnej będzie wynosić 15 proc." - podkreśla rzecznik RDPL Wojciech Skurkiewicz.

RDLP apeluje, by turyści odpoczywający w ośrodkach wczasowych znajdujących się na terenach leśnych lub na obszarach do nich przylegających zachowywali szczególną ostrożność.

Codziennie aktualizowana mapa Polski z zaznaczonymi nadleśnictwami, w których wprowadzono zakaz wstępu do lasu, jest publikowana na stronie internetowej Lasów Państwowych: www.lp.gov.pl

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie