Niedźwiedzie w Plusie


Niedźwiedzie w Plusie: artykuł nr 2994

2006-07-24 18:01:44 Zoologia

Dajemy Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu nowoczesną technologię, dzięki której TPN będzie mógł być wielkim bratem dla tatrzańskich niedźwiedzi - mówi Dariusz Matuszak, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Plusa. Przez 24 godziny na dobę dzięki sieci GPS, pracownicy Parku będą mogli śledzić m.in. trasy ich wędrówek, czym się żywią, podglądać ich życie, również to intymne... i w ten sposób chronić niedźwiedzie np. przed nieoczekiwanym spotkaniem z ludźmi - relacjonuje Gazeta Krakowska.

"Ale nie wszystkie tatrzańskie miśki dostaną obroże telemetryczne, by można je było śledzić" - uspokaja Filip Zięba, specjalista ds. fauny w TPN . "Nie ma takiej potrzeby, by każdy osobnik chodził z takim dowodem tożsamości. Ale być może uda się nam dwóm misiom je założyć" - zaznacza.

Obecnie żaden niedźwiedź nie ma obroży, bo żaden nie jest zsynantropizowany (tzn. nie boi się ludzi i żywi się tym, co człowiek). "Nie mamy w tym roku problemu z niedźwiedziami. Raczej trzymają się z dala od ludzi i ich siedzib" - podkreśla Paweł Skawiński, dyrektor Parku.

Firma Polkomtel, oprócz sfinansowania monitoringu niedźwiedzi, da także pieniądze na badania genetyczne, prowadzone na podstawie pobranych odchodów i z sierści niedźwiedzi" - informuje "Gazeta Krakowska".

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii