Ministrowie UE rozważają zakaz badań na komórkach macierzystych


Ministrowie UE rozważają zakaz badań na komórkach macierzystych: artykuł nr 2995

2006-07-24 18:03:19 Biotechnologia

Państwa Unii Europejskiej być może w tym tygodniu zakażą finansowania ze źródeł unijnych badań na komórkach macierzystych pobranych z embrionów. Kilka dni temu badań takich zakazał w USA prezydent George W. Bush. Ministrowie unijni będą usiłowali w poniedziałek osiągnąć porozumienie co do finansowania programu badawczego na lata 2007- 2013 na sumę 51 mld euro. Celem tego programu jest zniwelowanie różnicy wobec Stanów Zjednoczonych w zaawansowaniu badań oraz ożywienie wzrostu gospodarczego.

Głównym kontrowersyjnym problemem jest sprawa badań wykorzystujących komórki macierzyste z embrionów ludzkich. Chodzi o komórki macierzyste pobierane z embrionów powstałych wskutek zapłodnienia in vitro. Pobranie komórek niszczy embrion.

Dlatego też przeciwko wykorzystywaniu ludzkich embrionów protestują Kościoły i działacze ruchów etycznych. Większość uczonych badania te uważa za kluczowe.

W czerwcu Parlament Europejski przyjął zasady finansowania z budżetu UE projektów badawczych w latach 2007-13. Postanowił tym samym, że UE będzie finansowała badania z użyciem komórek macierzystych - zarówno dorosłych, jak i zarodkowych - na które przeznaczone będzie 0,1 proc. środków programu.

Jednak protesty Polski, a także Włoch, Niemiec, Austrii, Słowenii, Słowacji, Luksemburga, Litwy i Malty mogą spowodować odroczenie porozumienia co do całości programu badawczego - uważają dyplomaci.

Hiszpania, Belgia, Szwecja i W.Brytania popierają badania na komórkach embrionalnych.

Brak porozumienia może pozbawić uczonych funduszy na badania od stycznia 2007 roku.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii