Czyste powietrze i efekt cieplarniany


Czyste powietrze i efekt cieplarniany: artykuł nr 811

2005-06-08 21:36:18 Ekologia

Najnowsze badania sugerują że w przeciągu dwóch ostatnich dziesięcioleci powietrze naszej planety stało się bardziej czyste, pozwalając na dotarcie do jej powierzchni większej ilości światła. Redukcja emisji gazów przemysłowych w wielu krajach, wraz z użyciem nowoczesnych filtrów w układach wydechowych samochodów najwyraźniej daje pożądane rezultaty.

Czyste i bardziej przejrzyste powietrze wydaje się być oczywistym sukcesem, jednak naukowcy uważają, że umożliwi ono również dotarcie większej ilości energii słonecznej i ogrzanie powierzchni Ziemi. A to już kolejny problem w kwestii globalnego ocieplenia. Większa ilość światła będzie miała również trudny do przewidzenia wpływ na chmury, wiatry, opady i temperaturę powietrza.

Rezultaty badań sugerują, że zakończył się właśnie spadkowy trend w ilości światła docierającego do powierzchni, obserwowany od lat 50' ubiegłego stulecia. Naukowcy twierdzą że tendencja ta, zwana powszechnie 'globalnym przyćmieniem', odwróciła się ponad dziesięć lat temu, prawdopodobnie podążając za upadkiem ekonomii komunistycznych, źródła największych trucicieli przemysłowych.
Zjawisko rozjaśnienia powietrza pozostało długo niezauważone, gdyż dotychczas brakowało po prostu danych dla statystycznie wiarygodnej analizy, uważa Martin Wild, specjalista od badań atmosferycznych z Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu, Szwajcaria, autor jednego z raportów.

Cały artykuł przeczytasz na: http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/d,11/t,4199

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii