W Łodzi trwa XI Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego


W Łodzi trwa XI Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego: artykuł nr 819

2005-06-10 15:18:54 Ciekawostki

44 filmy z kilkunastu krajów będą rywalizować o Grand Prix (Statuetkę Żubra i 3 tys. euro) XI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych. Festiwal, którego patronem jest wybitny polski przyrodnik Włodzimierz Puchalski, w środę rozpoczął się w Łodzi.

Festiwal odbywa się co dwa lata, od 1980 roku, pod hasłem: "Promocja przyrody i krajobrazu Europy".

Do tegorocznej edycji zgłoszono 87 filmów z 16 krajów, m.in. Australii, Austrii, Białorusi, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Rosji i Uzbekistanu. Do konkursu zakwalifikowano 44 filmy, w tym 18 polskich i 26 zagranicznych. Obrazy oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem Jacka Bławuta.

Festiwalowi towarzyszą warsztaty edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży, wystawy fotograficzne i malarskie, koncerty oraz sesja naukowa. W Muzeum Kinematografii otwarta zostanie wystawa przypominająca sylwetkę założyciela Festiwalu - Macieja Łukowskiego.

Organizatorem Festiwalu, który zakończy się 11 czerwca, jest łódzka Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych.

Włodzimierz Puchalski urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa, zmarł w 1979 r. na Antarktydzie. Z wykształcenia był inżynierem agronomii, absolwentem Politechniki Lwowskiej. Wielka pasja miłośnika przyrody zaowocowała u niego albumami fotograficznymi i wspaniałymi filmami, które przyniosły Puchalskiemu popularność i uznanie w kraju i za granicą. Już w latach 30. realizował filmy przyrodnicze. Były to pierwsze w Polsce filmy z życia ptaków. Po wojnie związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych, w której, z kilkuletnią przerwą, pracował aż do śmierci.

Zrealizował 58 filmów; zdobył 17 nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. SZU

Źródło: PAP 9 czerwca 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek