Psy - pasterze owiec w prezencie od ekologów


Psy - pasterze owiec w prezencie od ekologów: artykuł nr 1614

2005-11-29 13:47:23 Ciekawostki

Hodowcy owiec z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego dostaną siedem małych owczarków podhalańskich od Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" z Twardorzeczki na Żywiecczyźnie (woj. śląskie). Kiedy psy dorosną, będą strzec owczych stad przed atakami wilków – informuje wiceprezes stowarzyszenia Robert Mysłajek.

Szczeniaki, pochodzące z hodowli prowadzonych na Podhalu i Podbeskidziu, trafią do hodowców owiec z Żabnicy, Korbielowa i Ciśca, których stada w ubiegłych latach atakowały wilki. Psy będą odpowiednio wychowywane i od małego przyzwyczajane do zwierząt hodowlanych tak, by w przyszłości mogły stać się dobrymi stróżami inwentarza.

Stowarzyszenie "Wilk" zakupiło psy dzięki projektowi finansowanemu przez International Fund for Animal Welfare (IFAW), European Nature Heritage Fund „Euronatur” z Niemiec i The Wolves and Humans Foundation z Wielkiej Brytanii. Jego celem jest ograniczanie szkód wyrządzanych przez wilki wśród zwierząt hodowlanych.

W poprzednich trzech latach beskidzcy hodowcy owiec otrzymali już 12 owczarków. "Są już dorosłe i strzegą stad w okolicach Szczyrku, Buczkowic, Ciśca, Krzyżowej i Korbielowa" – mówi prezes stowarzyszenia Sabina Nowak.

Kilkunastu hodowców otrzymało także zestawy fladr, czyli lekkich, przenośnych ogrodzeń do ochrony owiec."W gospodarstwach, w których wprowadzono te metody i konsekwentnie je stosowano, nie zanotowano dotkliwych strat" - zaznacza Nowak.

W tym roku wilki dały o sobie znać między innymi w Beskidzie Żywieckim. Do najpoważniejszego ataku doszło 26 listopada 2003 roku w Krzyżówkach, gdy wataha zaatakowała pasące się stado około 100 owiec. Padły wówczas dwadzieścia dwie owce.

Wilk jest drapieżnikiem, największym przedstawicielem rodziny psowatych. Ma około 1-1,3 m długości, poluje głównie nocą. Prowadzi koczowniczy tryb życia. Gatunek ten znajduje się pod ścisłą ochroną. W Beskidach żyje prawdopodobnie pięć wilczych watah.

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" powstało w 1996 roku. Zajmuje się ochroną przyrody, a zwłaszcza drapieżników, wilków i rysów. SzF

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek