Tymianek Zielem Roku 2006


Tymianek Zielem Roku 2006: artykuł nr 3135

2006-08-14 12:00:11 Botanika

Tymianek pospolity - Thymus vulgaris - z rodziny wargowych został uznany przez wybitnych specjalistów Zielem Roku 2006. Ten zaszczytny tytuł zostanie oficjalnie ogłoszony we wtorek, podczas uroczystości Święta Matki Boskiej Zielnej i Dnia Zielarza w wielkopolskiej Klęce. Roślinę leczniczą roku wybierają od dwunastu lat firmy należące do jednego z niemieckich holdingów, który prowadzi działalność m.in. w Klęce.

Przed wojną, sezon zbioru ziół rozpoczynał się po dniu św. Jana Chrzciciela (24 czerwca), a kończył - w dniu Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia). Najważniejsze w ówczesnym lecznictwie zioła zbierano w tym właśnie okresie i dopiero od momentu poświęcenia można było je stosować dla celów leczniczych.

Pewne zioła stosowane od stuleci straciły dziś swoje dawne znaczenie w lecznictwie (ruta zwyczajna, chaber bławatek, biedrzeniec mniejszy), ale nadal wiele z nich należy do podstawowych roślin leczniczych. "Chętnie używany jest przeciwzapalny rumianek, skuteczna w zaburzeniach trawiennych mięta, przeciwdepresyjny dziurawiec, uspokajająca melisa, czy działająca ściągająco i przeciwpotnie szałwia" - powiedział PAP prezes Polskiego Komitetu Zielarskiego - dr Jerzy Jambor.

Do ziołowej wielkiej piątki stosowanej od stuleci po dzień dzisiejszy należy rumianek, mięta, dziurawiec, melisa i szałwia. "Bez tych ziół trudno sobie wyobrazić współczesne lecznictwo" -twierdzi Jambor.

Opisy leczniczego stosowania tymianku odkryto na tabliczkach znalezionych na terenie starożytnej Mezpopotamii oraz na papirusie Ebersa. "Wiadomo, że w dawnym Egipcie olejek z tymianku służył do balsamowania zwłok. Grecy cenili to ziele jako lek, przyprawę i kadzidło oraz źródło i symbol odwagi", mówi Jambor.

Zarówno Grecy, jak i Rzymianie, stosowali tymianek w postaci naparów do kąpieli, a Dioskurydes zalecał miodowe odwary z tymianku na choroby płuc. Do Polski tymianek dotarł dopiero w czasach królowej Bony. Przywieźli go z Włoch zakonnicy.

Tymianek wzmaga wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych i ułatwia przez to odkrztuszanie. Pobudza także wydzielanie soków trawiennych, działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Wyciąg z tej rośliny jest dziś podstawowym składnikiem większości leków przeciwkaszlowych. Na polskim rynku farmaceutycznym jest ogromna liczba różnych środków leczniczych, których istotnym składnikiem jest tymianek.

O wyborze takiej, a nie innej rośliny roku decyduje zawsze stopień zainteresowania nią ośrodków badawczych w Polsce i na świecie oraz stopień nadziei na jej skuteczność w leczeniu chorób. W poprzednich latach, takimi roślinami były: miłorząb japoński, dzika róża, głóg, dziurawiec, rumianek, karczocha, aloes, aronia, czarci pazur i żeń-szeń.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki